Boğaziçi Medeniyeti Bir Konferans Dizisine Konu Oldu (video)

Sabancı Üniversitesi, İstanbul Buluşmaları adı altında seri konferanslar düzenliyor. İlk konferansta Prof. Dr. Mimar Sinan Genim, dünden bugüne Boğaz köylerinin değişim sürecini ele aldı.

Boğaziçi Medeniyeti Bir Konferans Dizisine Konu Oldu (video)

Rumeli Hisarı, Bebek, Emirgan, Çengelköy, Kanlıca, İstanbul boğazına eşsiz güzelliğini veren kıyılar bir konferansa konu oldu. Boğaziçi’ni her yönüyle ele alan konferans ‘Boğaziçi Buluşmaları’ adı altında düzenlenen serinin bir parçası. Farklı periyotlarla sürmesi planlanan konferans serisine Sakıp Sabancı Müzesi ev sahipliği yaptı. Konular arasında “Boğaziçi’nde Müzik”, “Edebiyat ve Resim’den”, “Boğaziçi’nin Koruları ve Ağaçları”na kadar birçok başlık var. Konferanslarla dünden bugüne Boğaz köylerinin değişim süreci ve Boğaziçi'ne dair konularda yanlış yorumlanan bilgilerin değiştirilmesi de hedefleniyor.

Boğaziçi Buluşmaları serisinin ilki Prof. Dr. Sinan Genim’in ‘İstanbul Hikâyesi’ başlıklı konferansı ile başladı. Programda prehistoryadan bugüne İstanbul'un değişimi seyyahların çizdiği gravülerler ve Osmanlının son dönemlerinde çekilen siyah beyaz fotoğraflarla ele alındı.

Boğaziçi'nin saklı hazinelerini gün yüzüne çıkartmayı ya da az bilinen yönlerine vurgu yapmayı hedefleyen konferans dizisi 3 aylık periyotlarla düzenlenecek. 2017 yılının Haziran ayına dek sürmesi planan Boğaziçi Buluşmaları çerçevesinde Boğaziçi’nin yalıları, evleri, çeşmeleri ve daha birçok konu da ele alınacak.

 

Ayşe Sonuşen

Yayın Tarihi: 21 Haziran 2016 Salı 16:03 Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2016, 16:03
banner25
YORUM EKLE

banner26