Bo-Kaap'ın renkli, masalsı evleri (video)

Cape Town'un gözde mahallesi Bo-Kaap, benzerine yalnızca masallarda rastlanan mütevazı evleri bünyesinde barındırıyor. Köleler için inşa edilen evlerde bugün Müslümanlar yaşıyor. İbrahim Tığlı yazdı.

Bo-Kaap'ın renkli, masalsı evleri (video)

 

 

Güney Afrika'nın en büyük şehri Cape Town'un gözde mahallesi Bo-Kaap'ın ünlü evleri mütevazı ama bir o kadar renkli mimariye sahip. 17. yüzyıl başlarında Hollandalıların Endonezya, Malezya ve Afrika'nın diğer bölgelerinden getirdikleri köleler için inşa ettikleri bu evlerde bugün, Cape Town'lu Müslümanlar yaşıyor.

Beyaz olarak yaptırılan Bo-Kaap evleri köleliğin kaldırılmasıyla farklı renklere boyandı. Dar sokakları birbirine bağlayan bu evler, halen dönemin Hollanda mimarisinden izler taşıyor. Bo-Kaap evleri, Cape Town'un diğer bölgelerinde yaşayan Müslümanların düğün, cenaze, mevlit ve bayram merasimlerine de ev sahipliği yapıyor. Gençler bu evlere ilgi göstermese de ömrünü burada geçirenler evinden vazgeçemiyor.

"Evle bütünleşmiş gibiyim"

Bu evlerden birinde doğan Abdeya Da Costa, "Bu evle bütünleşmiş gibiyim" dedi. Abdeya Da Costa şu ifadeleri kullandı: "Ben burada doğdum ve burada büyüdüm. Annem ve babam da burada yaşadılar. Babam ölünce kocamla birlikte evi diğer dört kardeşimden satın aldık. Bu ev 200 yıllık bir evdir. Bu evle ben bütünleşmiş gibiyim. Burada yaşayan insanlar komşularım çok iyi insanlar."

“Müslüman Mahallesi” olarak bilinen Bo-Kaap'ta 11 camii bulunuyor. Mahallede inşa edilen ilk cami ise, Hollandalılara karşı direniş gösterdiği için ülkesinden sürülen Malaka Sultanı İmam Abdusselam'a ait.

İmam Abdüsselam tarihe geçti

Hollandalılar tarafından Bo-Kaap'a sürülen İmam Abdüsselam, mahalleye ilk cami ve medreseyi açan kişi. İmam Abdüsselam'ın Cape Town halkı üzerinde de büyük bir etki bırakarak, tarihteki yerini aldı. Mandela'nın hapis yattığı Roben Adası'nda bir süre hapsedilen İmam Abdusselam, Bo-Kaap'ın kendine has kültürü ve kimliğini kazanmasında önemli rol oynayanlardan biri.

Bo-Kaap'ta restoran işleten Yusuf Gilani ise, kültürel ayrımcılığın devam ettiğine dikkat çekiyor. Yusuf Gilani, "Malay terimi sömürgeciler tarafından siyah ve melez olmayan Müslüman halkı ayırmak için kullanılıyor. Buradaki insanların hepsi Malay değil; Bo-Kaap'ta bir yanda Malayers, diğer tarafta Hintliler var. Hintliler de Hollandalılar tarafında başka adla çağrılıyor. Bu etnik farklılık, insanları siyah ve beyaz ırk ayrımına yönlendiriyor" diye konuştu.

Afrika'nın en güneyindeki Bo-Kaap, görkemli tarihini renkli evleri, kültürel dokusu ve doğal güzellikleri ile yaşatmaya devam ediyor.

 

 

İbrahim Tığlı yazdı

Güncelleme Tarihi: 01 Mart 2014, 00:17
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26