Bizim için gerçek aktivist İmam Harun'dur

Güney Afrika’da Apartheid rejimine karşı verdiği mücadeleyle bütün kıtada özel bir yere sahip olan İmam Abdullah Harun adına Cape Town'da bir konferans düzenlendi.

Bizim için gerçek aktivist İmam Harun'dur

İmam Abdullah Harun, Apartheid rejime karşı verdiği mücadeleyle sadece Güney Afrika'da değil, Afrika kıtasının tamamında derin izler bıraktı. İmam, 300 yıl köle olan siyahi ve Malay Müslümanlar adına özgürlük ve inanç mücadelesi verdi.

1923'de Cape Town'da doğdu İmam Harun. Genç bir imam olarak atandığı Claremont Camii’nde siyahların camiye gelmelerine izin verdi. Siyah, beyaz ve melezlerin kardeş olduğunu ifade etti.

Kadınlar için eğitim merkezleri, çocuklar için okuma yazma kursları, gençler için spor merkezleri açtı. İmam Harun'un çalışmaları beyaz azınlıkçı yönetimi rahatsız etti. Camide bir mevlit kandilinden sonra polis gözetimine alındı.

Dört aydan fazla süren gözetimde domuz eti yemeye zorlandı ve işkenceye uğradı. İmam Harun, 1969'da kaldığı hücrede işkenceler nedeniyle hayatını kaybetti.

İmam Harun’un eşi Halima Harun, eşinin şehit edilmesinden sonra yaşadığı zorlukları şöyle anlattı: "Onun ölümünden sonra hayat, benim için çok zor oldu. Fakat Allah'tan başka kimseden yardım istemedim. Allah çocuklarımı büyütmek için bana yardımcı oldu. Küçük kızım Fatıma o şehid olduğunda henüz çok küçüktü. Çocuklarımın iyi bir eğitim alması için çok çabaladım. Elhamdülillah Allah'ın sayesinde bu evi sıfırdan yaptım ve çocuklarımı yetiştirdim.”

Apartheid rejime karşı verilen mücadelede önemli bir örnekti

İmam Harun'un adını cadde ve okullara veren Cape Townlular onun hatırasını yaşatmak için etkinlikler de düzenliyor. Ölümünün 45. yılında İmam Harun Vakfı Cape Town'da bir konferans gerçekleştirildi.

Burada bir konuşma yapan İmam Harun’un kızı Fatıma Harun şunları söyledi: “Ne yazık ki ben babamı küçük yaşta kaybettiğim için yeterince hatırlayamıyorum. Babamın ben küçükken şehit edilmesi hayatımda büyük bir boşluk oluşturdu. Onun hakkında yazılanlardan, belgesellerden, ailemden tanıdım babamı. O halkı için mücadele vermiş, herkes tarafından saygıyla anılan bir kişiydi. Benim için öyle bir babanın kızı olmak gurur verici. O, her zaman adaletsiz bir topluma karşı mücadele etmiş özgürlük savaşçısı olarak anılacak. Ona sadece Müslümanlar değil Hıristiyan ve Yahudiler de saygı gösteriyor.”

Güney Afrika eski Ekonomi Bakanı Trevol Manuel, İmam Harun’un cesareti ve mücadelesi ile kendileri için sembol isimlerin başında geldiğini söyledi. Manuel şunları söyledi: "Aktivist olduğum yıllarda aktivizm insanlar için modaydı. Fakat aktivizmin gerçek sembolü İmam Abdullah Harun'dur. Cesareti, kahramanlığı Apartheid rejime karşı verilen mücadelede önemli bir örnekti. O, dini değerlerle mücadeleyi birleştirebilmiş bir şahsiyetti. Onun hayatı ve mücadelesi bizim için hep ilham kaynağı oldu. Halkımızın Apartheid rejime karşı mücadelesinde birleştirici rol oynadı ve halkımızın özgürlüğü için şehit oldu.”

 İbrahim Tığlı haber verdi

Yayın Tarihi: 18 Ekim 2014 Cumartesi 11:05 Güncelleme Tarihi: 18 Ekim 2014, 11:05
YORUM EKLE

banner19

banner36