'Bizim de hedeflerimiz, başarmak istediklerimiz var'

Fiziksel engelli Filistinli Hüsam Hudeyir'in resim tutkusu izleyenleri şaşırtıyor. Tekerlekli sandalyede geçirdiği uzun yıllar Hüsam Hudeyir'i en büyük tutkusundan ayıramadı.

'Bizim de hedeflerimiz, başarmak istediklerimiz var'

Fiziksel engelli Filistinli Hüsam Hudeyir'in resim tutkusu izleyenleri şaşırtıyor. Tekerlekli sandalyede geçirdiği uzun yıllar Hüsam Hudeyir'i en büyük tutkusundan ayıramadı. O, kas yetmezliği nedeniyle kollarını ve bacaklarını hareket ettiremese de, hayal gücünün ona sunduklarını tuvallere aktardı. Zamanla fırçası ve boyaları onun en yakın arkadaşı oldu.

El ve ayak kaslarındaki erime sebebiyle küçük yaşlardan itibaren sağlık sorunu yaşayan Hüsam Hudeyir resim yapmaktan vazgeçmeyerek hayata bağlanmış. Ailesinin ve akrabalarının desteğiyle resim yapmaya devam eden Hüsam, resimlerinde kimi zaman zeytin tarlalarındaki Filistinli köylülere, kimi zamansa Mescid-i Aksa'ya yer veriyor.

Öte yandan Filistin’de 140 bine yakın engelli bulunuyor. Altyapı sorunları, yoksulluk ve işgal nedeniyle sıkıntı yaşayan Ramallah yönetimi ise engellilerin eğitimine bütçe ayırmakta zorlanıyor. Bu yüzden Hüsam’ın dünya Müslümanlarına bir çağrısı var: "7. sınıfta okulu bırakmak zorunda kaldım. O zamanlar tekerlekli sandalyem yoktu, okula gitmekte zorlanıyordum. Tüm Arap ve Müslüman dünyasına bir mesajım var. Bizimle daha çok ilgilensinler. Bizim de hedeflerimiz, başarmak istediklerimiz var. Ama bunu tek başımıza yapamıyoruz. Desteğe ihtiyacımız var."

 

İrem Seles

YORUM EKLE