Bişkek'te Tatarlar biraraya geldi (Video Haber)

Bişkek'deki Tatar-Başkurt Kültür Merkezi'nin 25. yılı kutlamaları için Tatar ve Başkırt sanatçılar sahne aldılar.

Bişkek'te Tatarlar biraraya geldi (Video Haber)

 

Toktobolot Abdimomunov Kırgız dram tiyatrosu, Tatar-Başkurt kültür merkezinin 25. yıldönümü kutlamasına ev sahipliği yaptı. Kırgızistan’ın başkenti Bişkek'teki kutlama töreninde Tatar ve Başkurt sanatçılar dans ve müziklerini sergilediler. Başkurt devlet dram tiyatrosu sanatçılarının katıldığı gecede Bulat Hiamatov ve Tataristan’dan gelen sanatçılar da dans ve müzikleriyle Tatar kültüründen örnekler sundular.

Tugan kültürel merkezi başkanı Gülsina Ulmaskulova gece hakkında şunları söyledi: "Tataristan ve Başkortostan’dan konuklar geldi. Bu bizim için çok sevinçli bir gündür. Kültür merkezimiz 25 senedir faaliyetlerine devam ediyor. Bizim halkımız Kırgızistan’da çok rahat yaşıyor. Bu nedenle böyle bayramların çok olmasını istiyoruz. Bütün halklar bir olalım, birlikte yaşayalım. Kırgızistan’a barış, sağlık diliyorum."

Kırgızistanlı meşhur sanatçı Sultan Kerimov’un konser verdiği gecede Tatar ve Başkurt sanatçılar dans ve şarkıları ile eşlik etti. Gösterilerin en dikkat çeken unsuru ise Tatar ve Başkurt kadınlardan oluşan halk oyunlarıydı. Geleneksel kıyafetleri içindeki Tatarlar yöresel danslarından da örnekler sergilediler.

Kırgızistan’da yaşayan 33 bine yakın Tatar ve Başkurt, hayatın her alanında yer alıyorlar. Tatar Başkırt dil ve kültürünü ayakta tutmaya çalışan Tatar-Başkurt kültür merkezinde Tatar dili, kültürü ve tarihiyle ilgili kurslar da düzenleniyor. Ayrıca Tatar-Başkurtlar’ın kendi lisanlarında ayda bir yayınlanan bir de gazeteleri bulunuyor.

 

Uğur Özen haber verdi

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2013, 14:21
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13