Bişkek'te Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri (video)

Türkiye Cumhuriyeti Kırgızistan Büyükelçiliği Din İşleri Müşavirliği ile Kırgızistan Başmüftülüğü’nün Bişkek'te ortaklaşa düzenlediği Kutlu Doğum Haftası etkinliğine Kırgız ve Türk vatandaşları katıldı.

Bişkek'te Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri (video)

Türkiye Cumhuriyeti Kırgızistan Büyükelçiliği Din İşleri Müşavirliği ve Kırgızistan Başmüftülüğü bu yıl da Bişkek'te ortak bir Kutlu Doğum Haftası etkinliği düzenledi. Son 12 yıldır Kırgızistan'da çeşitli programlarla kutlanan Kutlu Doğum Haftası etkinliklerine katılım ise yıldan yıla artıyor.

Türkiye Cumhuriyeti Kırgızistan Büyükelçisi Metin Kılıç ve elçilik mensuplarının da katılımcılar arasında olduğu etkinlikte, çok sayıda Kırgız ve Türk vatandaşı yer aldı. Kutlama etkinliği Kırgız ve Türk milli marşlarının okunmasıyla başladı. Ardından Kutlu Doğum Haftası için Türkiye'den Bişkek'e gelen Hafız Bayram Kozan, Kur'an-ı Kerim tilavet etti. Türkiye Cumhuriyeti Kırgızistan Büyükelçililiği Din İşleri Müşaviri Orhan Genç açılış konuşmasında, Kutlu Doğum Haftası’nın önemine değinirken, etkinliğe katılanların Kutlu Doğum Haftası’nı da kutladı.

Kırgızistan Başmüftüsü Maksat Toktomuşev ise konuşmasında Hz. Muhammed'in (s.a.s) yaşamından örnekler verdi ve bu tür etkinlikler sayesinde kardeş ülkeler Türkiye ve Kırgızistan arasındaki münasebetlerin pekiştiğini belirtti.

"Bütün Müslümanlar Kardeş" adlı video gösteriminin ardından ise salon hep bir ağızdan Hz. Peygamber'i (s.a.s) selamladı. Kutlu Doğum Haftasının ilk etkinliği, Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Suat Cebeci, Araşan İlahiyat Fakültesi Dekanı Adım Catak ve farklı üniversitelerin ilahiyat fakültesi bölümü yöneticilerinin konuşmalarıyla son buldu.

 Uğur Özen haber verdi

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2014, 13:23

Eslem Nilay Bozdemir

banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26