Bişkek'te ebru kursu düzenleniyor (video)

Kırgızistan’da bir sanat stüdyosu ebru sanatını Bişkeklilerle buluşturdu. Kurs Kırgız-Rus Üniversitesinden bir hoca tarafından verilirken, tüm malzemeler ebrunun anavatanı Türkiye’den sağlanıyor.

Bişkek'te ebru kursu düzenleniyor (video)

Gelenekli İslam sanatlarından biri ebru... Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'teki Muse Sanat Stüdyosu da bu sanatı öğrenmek isteyenler için kapılarını açtı. Kurslar ilk kez iki ay önce başladı. Kırgız-Rus Slavyan Üniversitesi sezgisel boyama öğretmeni Viktoriya Tsaran, haftada bir gün düzenlenen kursta, öğrencilerine ebru sanatının inceliklerini gösteriyor.

Kırgız-Rus Slavyan Üniversitesi sezgisel boyama öğretmeni, ebru kursu hocası Viktoriya Tsaran, “Ben ebruyu video-filmler seyrederek öğrendim, yani orada bu sanatın tekniğiyle inceliklerine kadar tanıştım. Bunun yanı sıra, bu merkezin müdürü Marina Yuryevna’nın yardımıyla bu sanatı derinleştirebildim. Onun sayesinde, bunların hepsini Türkiye’nin merkezinden, İstanbul’dan, ebrunun ana vatanından satın alarak burada öğretiyoruz.” dedi.

İlk etapta 6 öğrencinin katıldığı kursa ilginin artması bekleniyor. Kursa katılanların eğitim süresince 4 ürün hazırlaması gerekiyor. Ebru teknesinin başına geçen öğrencilerin en fazla tercih ettiği figür ise çiçekler.

Ebru kursunun bu sanatla ilk kez burada tanışan yabancı konukları da var. Kursiyer Marina Galtsova şunları söyledi: “Ebru, bizim ülkemizde yeni bir yön ya da sanat türü olduğu için benim de hemen ilgimi çekti. Ebru zaten kendi yeniliği ve yapım tekniği ile herkesin ilgisini çeker. İşte ilk olarak bu, beni buraya getirdi. Bu benim için iyi bir rahatlama, meditasyon yolu. Üstelik yeni bir sanat ya da ilginç bir şeyle tanışmak çok güzel” ifadelerini kullandı.

 Uğur Özen haber verdi

YORUM EKLE

banner36