Bişkek'te 'Birliğin Uyanışı' konseri (video)

Bişkek'te gerçekleştirilen bir konser, Orta Asya halklarının ortak geçmişine ışık tuttu. Farklı ülkelerden etnik sesler, yerel kıyafetleri ve geleneksel çalgılarıyla aynı sahneyi paylaştı. Uğur Özen yazdı.

Bişkek'te 'Birliğin Uyanışı' konseri (video)

 

 

Satılganov Kırgız Ulusal Filarmonisi'nde “Birliğin Uyanışı” sloganıyla düzenlenen konserde Yakut, Altaylı, Kazak, Şor ve Kırgız sanatçılar birlikte sahnedeydi. Etnik sesleri buluşturan konser, geleneksel kıyafetler ve sahne tasarımıyla da dikkat çekti.

Manas Destanı'yla başlayan konser, ünlü kopuzcu Kencebek Aldayar’ın dinletisiyle sürdü. Geleneksel çalgıların kullanıldığı konserde, Altaylı sanatçı İrina Kenzina, topşur çalıp gırtlak şarkısı söyledi.

Büyük ilgi uyandırdı

Yakutistanlı sanatçı Yuliyana Krivoşapkina'nın Yakutçada “homus” denilen, ağız kopuzu eşliğinde çıkardığı doğa sesleri büyük ilgi uyandırdı. Konserde Dağlık Şorlu sanatçı Çıltıs Tannagaşeva, şor kopuzuyla gırtlak şarkıları söyledi.

Kırgızistanlı etnik rok sanatçısı Kanıkey ile Altaylı İrina Kenzina’nın birlikte seslendirdikleri şarkı, birlik ruhunun göstergesiydi adeta. Altaylı Marina Saksayeva’nın destansı şarkılarına yine Altay'dan İrina Kenzina eşlik etti.

"Birbirimizden farkımız yok"

Gülzat Amancol, cetigenle masalsı hava yaratırken, Batma Sultanova ilginç kıyafetiyle sahne aldı. Dağlık şoryalı Çıltıs Tannagaşeva’nın hayvan sesleri çıkararak yaptığı gırtlak şarkı gösterisi ise heyecanla izlendi. Tüm sanatçıların bir arada yaptığı doğaçlama "Aslında birbirimizden farkımız yok” dedirtti.

Teşekkür belgesi verildi

Konser sonunda sahneye çağırılan, Kırgızistan Kültür, Enformasyon ve Turizm Bakanı Sultan Rayev, sanatçılara, "Sizler, ülkelerimizin kültürlerinin ne kadar yakın ve yüksek olduğunu gösterdiniz" diyerek teşekkür belgesi sundu.

 

 

Uğur Özen yazdı

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2014, 11:37
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26