Bişkek'te Aytmatov filmleri izlendi (video)

2008 yılında vefat eden dünyaca ünlü Kırgız yazar Cengiz Aytmatov, doğumunun 87. yılında memleketi Kırgızistan'da unutulmadı.

Bişkek'te Aytmatov filmleri izlendi (video)

Dünyaca ünlü Kırgız yazar Cengiz Aytmatov, doğumunun 87. yılında unutulmadı. Kırgızistan'da usta yazar için her yıl düzenlenen etkinlikler bu yıl Aytmatov Filmleri Haftası ile başladı. Etkinlik kapsamında Aytmatov'un sinemaya uyarlanan 6 eseri gösterildi.

Film haftasının açılış konuşmasını Kırgız Film Stüdyosu Müdürü Gülmira Kerimova yaptı. Kerimova şu ifadeleri kullandı: “Kurumumuzun bir amacı da ülkenin altın değerinde olan filmlerini tanıtmak ve yaymaktır. Her yıl 12 Aralık’ta kutladığımız Cengiz Aytmatov’un doğum günü öncesinde, biz bu sinemanın yönetiminin başvurusu ile Aytmatov’un yapıtları üzerine çekilen filmler haftası gerçekleştirme projesine destek olduk.”

Kırgız Film Stüdyosu tarafından, Kırgız Kinosu Sineması'nda düzenlenen etkinliğin açılış törenine Aytmatov yapıtlarını sinemaya aktaran yönetmen ve senaristler de katıldı. "Beyaz Gemi" filminin yönetmeni senarist Bolot Şamsiyev, programdaki konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Aytmatov, 100 belki de 1000 yılda bir dünyaya gelecek bir kişi idi. Cengiz Aytmatov ile aynı dönemde yaşamak benim için çok büyük bir onurdur. Manas'la ikimiz onunla birlikte çalışma mutluluğunu paylaştık. Cengiz Aytmatov, bizim için ölmedi; onun ruhu filmleri sayesinde bizimle.”

Onunla çalışmak büyük mutluluktu

"Beyaz Gemi" filminin görüntü yönetmeni Manas Musayev ise şu şekilde konuştu: “Cengiz Aytmatov’un yapıtları üzerine ilk sinema filmini ben çektim. İlki elbette "Beyaz Gemi", ikincisi de yine Bolot Bey’le ‘Baydamtal Nehrinde’ adlı yapıtından, ‘Sevgi Yankısı’ filmini çekmemiz oldu. SSCB’nin merkez sinema stüdyosu tarafından çekildi bu film. Benim Aytmatov’un yapıtları üzerine 3’incü çalışmam da "Cemile" filmini çekmem oldu. Bunların hepsinde Cengiz Aytmatov’la birlikte çalışmak benim için ne mutluluktu.”

9 Aralık’a kadar devam edecek Aytmatov filmleri haftasında gösterilen ilk film "Beyaz Gemi" oldu. Aytmatov'un yapıtından uyarlanarak ilk kez 40 yıl önce beyaz perdeye aktarılan eser küçük bir çocuğun gözünden dönemin Sovyet yönetimine eleştirel bir bakış sunuyor.

Film haftasında ayrıca, Sergey Ususevskiy tarafından çekilen ve Cengiz Aytmatov’un "Elveda Gülsarı" adlı uzun öyküsünden ilham alan "Rahvan Koşan At", 1975’te, Aytmatov’un aynı adlı eserinden sinemaya uyarlananan "Kızıl Elma" ve yine Aytmatov’un aynı adlı yapıtından uyarlanan Andrey Konçalovskiy’in "İlk Öğretmen" filmi gösterildi.

Bolot Şamşiyev tarafından 1979 yılında çekilen "Erken Gelen Turnalar” filmi de etkinlik kapsamında izleyicilerle buluştu. Cengiz Aytmatov’un ünlü yapıtı "Cemile" ile aynı adı taşıyan ve 1968 yılında çekilen film ise Aytmatov filmleri haftasının son filmi olarak gösterilecek.

 

Uğur Özen haber verdi

Yayın Tarihi: 08 Aralık 2015 Salı 13:25 Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2015, 14:01
banner25
YORUM EKLE

banner26