banner17

Bişkek'te 1 Milyon Kitaplı Bir Çocuk Kütüphanesi Var (video)

Kırgızistan’ın başkenti Bişkek 22 kütüphaneye evsahipliği yapıyor. Bu kütüphanelerden biri de Kasımalı Bayalinov Çocuk ve Gençlik Kütüphanesi. Kütüphane dünya klasiklerini ve süreli yayınları okurlara sunuyor.

Bişkek'te 1 Milyon Kitaplı Bir Çocuk Kütüphanesi Var (video)

Kırgızistan'ın başkenti Bişkek 22 kütüphaneye ev sahipliği yapıyor. Şehrin ikinci en büyük kütüphanesi Kasımalı Bayalinov Çocuk ve Gençlik Kütüphanesi. 1962'de ünlü Rus felsefeci Nikolay Çernışevskiy'in adı ile açılan kütüphane, ülkenin bağımsızlığını ilan etmesiyle ünlü Kırgız çocuk kitapları yazarı Kasımalı Bayalinov’un adını aldı.

Bişkek Sovetskaya caddesindeki kütüphane yaklaşık 1 milyon basılı eser barındırıyor. 14 bölümden oluşan kütüphanede, çocuk ve gençlere yönelik dünya klasikleri ve süreli yayınlar yer alıyor. Bişkek Bayalinov Çocuk ve Gençlik Kütüphanesi her geçen yıl projelerine yenilerini de ekliyor.

Kütüphane Dış Bağlantılar Bölümü Başkanı Madina Sıdıkova, kurumu hakkında şu şekilde konuştu: “Bizim kütüphanemiz Sovyetler döneminden miras kalan bir kurum. Ama Kasımali Bayalinov adını 1993 yılında aldı, yeniden yapılandırıldı. Kütüphanemize yılda yaklaşık 30 bin yeni küçük okuyucu ekleniyor. Okuyucu arttıkça kütüphanemiz gelen kitaplarla yenileniyor. Biz bu konuda başta hükümet olmak üzere çeşitli uluslararası kurumlarla da işbirliği içerisindeyiz. Bunun yanı sıra durmadan gelişmek için çeşitli projeler üzerinde de çalışıyoruz. Günümüzde, elimizde olan canlı projelerden biri de kütüphane bünyesinde küçük bir kukla tiyatrosu kurmak. Bu konuda amaçlarımızı belirleyerek yakın zamanda kuklaları satın alacağız ve yeni eğitim - öğretim yılında, okula dönen öğrencilerimizi yeni haberlerle karşılayacağız.”

Günde 150 kişinin ziyaret ettiği kütüphaneye her yıl yaklaşık 33 bin yeni okuyucu katılıyor. Yıl içinde ağırlıkla öğrenciler tarafından kütüphaneden yarım milyona yakın kitap okunmak üzere alınıyor.

Elektronik bölümünün de bulunduğu Kasımalı Bayalinov Çocuk ve Gençlik Kütüphanesi engelli okuyucular için evlere kitap servisi yapıyor. Kütüphane görevlileri henüz okuma bilmeyen çocuklara ise masal ve hikayeler okuyor.

 

Uğur Özen

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2018, 09:56
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner20