BİSAV'dan geçmişi gelecekle buluşturan proje (video)

Bilim ve Sanat Vakfı tarafından yürütülen 'Sözlü Tarih Araştırmaları' projesi tamamlandı. Alanında uzman isimlerin imzası olan projeyle sözlü tarih birikiminin gelecek kuşaklara doğru bir şekilde aktarılması amaçlanıyor.

BİSAV'dan geçmişi gelecekle buluşturan proje (video)

Teorik olarak temelleri 2003 yılında atılan "Sözlü Tarih Araştırmaları" projesinin sonuna gelindi. Projeyle birlikte sözlü tarih birikiminin gelecek kuşaklara doğru ve sistematik bir şekilde aktarılması için bir zemin oluşturuldu. İstanbul Kalkınma Ajansı'nın işbirliğiyle Bilim ve Sanat Vakfı (BİSAV) tarafından "Söz Uçmadan" sloganıyla hayata geçirilen projenin tanıtım toplantısı yapıldı.

Şehir Üniversitesi öğretim görevlisi Yunus Uğur, etkinlikteki konuşmasında şu ifadeleri kullandı: "Sözlü tarih, bir tarih araştırma yöntemi. Özellikle de gündelik hayatı öğrenmenin en iyi yollarından biri. Çünkü tarihçiler hep belgeler üzerinde çalışıyorlar. Ama gündelik yaşantılar konusunda çok malumat bulamıyoruz. Bir de herkes çok yazmıyor da. Biz sözlü tarihle belgelenemeyenlerin, yazmayanların hikayelerini kendi ağzından dinlemiş oluyoruz. Buna canlı tarihler de deniyor. Biz özellikle cumhuriyet tarihi açısından bu görüşmelerin çok anlamlı olduğunu düşünüyoruz.”

Araştırmacılara ve kamuoyuna da sunulacak

Çalışmalar 13 yıl boyunca devam etti. Sözlü tarih üzerine seminerler düzenlendi, okuma grupları ve atölyelerle uzun dönemli programlar yapıldı. Yapılacak sözlü tarih mülakatları üzerine eğitimler verildi ve el kitapçığı hazırlandı. Son olarak da 150 kişi arasından kamuoyunun ilgiyle takip ettiği isimler belirlendi. Orhan Okay, Mahmut Kaya, Salih Tuğ, Semavi Eyice ve Oktay Hasan gibi topluma mal olmuş isimlerin yanı sıra bilinmeyen ancak bir döneme ışık tutacak Balkan göçmenleri, Kafkas göçmenleri ya da medrese okumuş kimseler de dinlendi.

Proje koordinatörü Arzu Güldöşüren, hayata geçirdikleri projeyle ilgili şu ifadeleri kullandı: “Bizim hedefimiz öncelikle Türkiye'de yapılan sözlü tarih kaynaklarını bir veri tabanına koymak ve bu veritabanını bir web sitesi aracılığıyla tüm araştırmacılara ve kamuoyuna sunmak. Aynı zamanda projenin 2. öncelikli hedefi de tespit edilen en az 30 isimle bundan sonrakileri model oluşturacak sözlü tarih görüşmeleri gerçekleştirmek.”

Sözlü tarih görüşmeleri sayesinde 1930'lu yılların Türkiye'sinden başlayarak bugüne kadar geçen dönem içinde Türkiye'nin siyasi, ekonomik ve sosyal yaşantısı gözler önüne seriliyor. Projenin son ayağı tamamlandığında Türkiye'de bugün sayısı on binlere ulaşan sözlü tarih çalışmaları bir kütüphane ve websitesi üzerinde bir araya getirilerek araştırmacıların kullanımına sunulacak.

 

Ayşe Sonuşen haber verdi

Yayın Tarihi: 29 Aralık 2015 Salı 21:45 Güncelleme Tarihi: 30 Aralık 2015, 11:20
banner25
YORUM EKLE

banner26