Birbirimizi tanıyarak bakış açımızı genişletebiliriz

Rusya’da yaşayan Müslümanların ihtiyaçlarına cevap verme arayışındaki Kremlin için kilit bir öneme sahip Müftüler Birliği’nin katkılarıyla hazırlanan ‘Rusya Müftüleri: Kaosu Düzene Sokanlar’ kitabı tanıtıldı.

Birbirimizi tanıyarak bakış açımızı genişletebiliriz

20 milyondan fazla Müslümanın yaşadığı Rusya'da, İslam dinini konu alan yayınlara bir yenisi daha eklendi. Müftüler Birliği'nin katkılarıyla hazırlanan "Rusya Müftüleri: Kaosu Düzene Sokanlar" kitabı, Flotskaya'da gerçekleştirilen konferans ile tanıtıldı.

Sovyetler döneminde din üzerinde uygulanan baskının Rusya Federasyonu'nun kuruluşuyla birlikte ortadan kalkması özgürlükleri genişletti. Fakat dini gruplar ve mezhepler arasındaki yorum farklılıkları, ülke içindeki İslami birlik için uzun vadede sorunlar oluşturmaya başladı.

Rus coğrafyasının farklı noktalarında kendi cemaatleri için çalışan müftüler, bu sorunun önüne geçebilmek için ortak bir çalışma yürüttü. Roman Anatoleviç Silantev'in bu kitabı işte tüm bu süreci gözler önüne seriyor. Kitap, hem müftülerin sesi oluyor, hem de İslam'ın Rusya'daki farklı yorumlarını ele alıyor.

Birbirimizi daha fazla tanıyarak bakış açımızı daha da genişletmeliyiz

Kitap tanıtımının gerçekleştirildiği konferansta konuşan akademisyenler, Rusya Müslümanlarının sorunlarını masaya yatırdı. Orta Asya'dan çalışmaya gelenlerle, yerli Müslümanlar arasındaki uyum sorununun giderilmesi gerektiğinin altı çizildi.

Dünyanın çatışma altındaki bölgelerinde yaşayan Müslümanların durumu da uzman isimlerin gündem başlıklarından biri oldu. Prof. Gennadi Frolov konuyla ilgili şunları söyledi: "Her temsilcilik misyonunda hedef aynıdır. Katılım ne kadar büyük olursa, hak hukuk o kadar yerine gelir. Böylece hem daha yoğun bir renklilik olur, hem de barındığı bünyeyi güçlendirmiş olur. Biz bu tür programlara daha fazla yer vermeliyiz. Birbirimizi daha fazla tanıyarak bakış açımızı daha da genişletmeliyiz."

Konferansa katılan öğretim üyeleri, internet üzerinden yeni nesile ulaşmanın basılı eser faaliyetleriyle eşgüdümlü yürütülmesi gerektiğinin de vurgusunu yaptı.

 

Barış Mutlu haber verdi

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2015, 10:43
YORUM EKLE

banner19