Bir Safevi başyapıtı: Lütfullah Camii (video)

İran'ın kültür ve tarih şehri olarak bilinen İsfahan'daki Nakş-ı Cihan Meydanı, mimarisi ve işçiliği ile göz dolduran bir camiye ev sahipliği yapıyor. Bu cami, Safevi döneminin seçkin eserleri arasında yer alan Lütfullah Camii. Fatih Sabuncu yazdı.

Bir Safevi başyapıtı: Lütfullah Camii (video)

 

 

UNESCO, dünya kültür mirası listesinde yer alan İsfahan'daki İmam Meydanı, 163 metre genişliği, 513 metre uzunluğuyla dünyanın en büyük meydanları arasında sayılıyor. “Nakş-ı Cihan” olarak da adlandırılan meydanda, İslam mimarisini yansıtan çok sayıda eser mevcut.

Firuze taşlarıyla süslenmiş

Bunlardan biri 1618'de, Şah Abbas’ın kayınpederi için yaptırılan, etkileyici mimarisi ile dikkat çeken, Şeyh Lütfullah Camii. Duvarlarındaki süslemelerle bir dönemin ihtişamını gözler önüne seren cami, Safevilerin başyapıtlarından kabul ediliyor. Caminin bir özelliği de, minaresiz ve avlusuz olarak yapılması.

Duvarı tamamen süslemelerden oluşan bu küçük cami, yapıldığı dönemlerde daha çok dersler ve sohbetler için kullanılıyordu. Nakş-ı Cihan Meydanı’nın doğu tarafında yer alan yapı, firuze taşları ve duvar süslemeleri ile aynı dönemde inşa edilen yapılardan ayrılıyor.

İsfahan’daki en görkemli eserlerin başında geliyor

Caminin süslemelerinde geometrik motifler, çiçekler ve hat yazıları göze çarpıyor. Caminin mimarı, Muhammed Rıza İsfahani, tarihe adını bu yapıyla yazdırmış. Özellikle kubbede yer alan tavus kuşu figürü mimarın eşsiz tarzını ortaya koyuyor. 

Pencereden yansıyan ışıklarla oluşan figür, İsfahani’nin sanatındaki inceliği nedeniyle sadece giriş kapısındaki bir noktadan görülebiliyor. İsfahan’daki en görkemli eserlerden kabul edilen cami, film ve belgesel çekimlerinin de adresi. İsfahan'a gelen turistleri kendine hayran bırakan Lütfullah Camii ve İmam Meydanı, kentin tarihi ve kültürel miraslarından.

 

 

Fatih Sabuncu yazdı

YORUM EKLE

banner36