Bir Osmanlı dahisi Matrakçı Nasuh (video)

Minyatür, tarih ve matematik alanında yaptığı çalışmalarla bilinen Matrakçı Nasuh'un eserlerini çiniler, beyitler ve hat işlemeleriyle anlatan bir sergi, 15 Ocak'ta Dolmabahçe Sarayı Sanat Galerisi'nde İstanbullularla buluşacak.

Bir Osmanlı dahisi Matrakçı Nasuh (video)

Minyatür sanatçısı, hattat, tarihçi ve matematikçi, 16. yüzyılın büyük dahisi Matrakçı Nasuh, yeni bir projeyle 3 kıtada gün yüzüne çıkmaya hazırlanıyor. Proje kapsamında farklı bir etkinlik hayata geçirilecek. Matrakçı Nasuh'a ait eserler 12 kadın sanatçının yorumuyla "16. Yüzyıl Dâhisi Matrakçı Nasuh" adlı sergi için bir araya gelecek. Cumhurbaşkanlığı'nın desteğiyle İstanbul Kültürlerarası Sanat Diyalogları Derneği tarafından gerçekleştirilen projenin durağı ise bu kez İstanbul.

Küratörlüğünü Beste Gürsu'nun üstlendiği projenin tanıtımı için Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu ev sahipliğinde bir konferans düzenlendi. Küratör Beste Gürsu projeyle alakalı şu ifadeleri kullandı: “İstanbul projenin 3. ayağı. Bundan önce Saraybosna ve Belgrad'daydık. Bundan sonraki günlerde de Viyana ve Paris'te olacağız. 3 kıtada bu projeyi gerçekleştireceğiz.”

Konferansa konuşmacı olarak katılanlar arasında mimar Sinan Genim de vardı. Genim, Matrakçı Nasuh ve haritalarını anlattı. Genim konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “16. yüzyılda pek çok edebiyatçı, şair ve mimarı tanırız genel olarak. Bir de iki tane hattat, Şeyh Hamdullah ve Ahmet Karahisari. Ama 16. yüzyılda farkına varmamız gereken dâhi diyebileceğimiz insanlar vardır. Bunlardan bir tanesi de Matrakçı Nasuh. Matrakçı Nasuh Enderun'da yetişmiş. Çok iyi bir matematik uzmanı. Üç tane de minyatürlü denen kitabı var. Bu aynı zamanda ülkemiz insanlarının ilk defa çizdikleri harita ve şehir tarihiyle ilgili belgelerdir.”

Sergideki eserlerde Matrakçı Nasuh'un farklı yönleri ele alınacak. Çini panolara aktarılan minayatürleri ile nakkaş ya da beyitleri ile şair yönü toplam 41 eser ile gözler önüne serilecek. Proje kapsamında, turing tarafından bir de kitap çalışması yapıldı. Matrakçı Nasuh'un Topkapı Revan yazması 1272 nolu Tarih-i Sultan Bayezid adlı eseri tıpkı basım olarak yayınlandı.

15 Ocak'ta Dolmabahçe Sarayı sanat galerisinde açılışı gerçekleştirilecek olan sergi, İstanbul'dan sonra 3 kıta, 9 ülke ve 10 şehirde ziyaretçilerine kapı açacak.

 

Arzu Hilal Aslanoğlu haber verdi

Yayın Tarihi: 14 Ocak 2016 Perşembe 15:11 Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2016, 15:11
banner25
YORUM EKLE

banner26