Bir Kültürel Miras Filistin Kandilleri (Video)

Raed Hanania 15 yıldır Filistin'in kültürel miraslarından olan Filistin kandillerini imal ediyor. Geleneksel kültürün parçası olan bu mumlar elde yapılıyor.

Bir Kültürel Miras Filistin Kandilleri (Video)

Filistin'de Ramallah yakınlarındaki Beirzeit bölgesinde yaşayan Raed Hanania, 15 yıldır mum yapıyor. Amcasından öğrendiği bu zanaat aslında Filistin için bir kültürel miras. Hanania, uzun yıllar emek verdiği mesleği hakkında şu şekilde konuştu: “Bu işi yapmaya kuzenimle başladım. 2000 yılında ise kendi iş yerimi açtım. Benim işimi özel kılansa el yapımı olması. Filistin kandilleri yapıyorum. Benim yaptığım bu mumlar çok uzun süre dayanıyor, 2 ila 6 saat arasında. Parafin hemen damlamaya başlamaz, böylelikle de mum hemen erimez. Ürünlerimizle gurur duyuyoruz. Hem yerli üretim, hem de ithallerden çok daha iyi kalitede. Onlarla yarışıyoruz.”

Ancak halihazırda işgalin ve ekonomik krizin pençesindeki Filistin'de böyle bir işi yürütebilmek oldukça zor. Bir de yaşanan sıkıntıların üzerine eklenen, gelişen teknoloji ve Çin ürünleri de bu kültürel mirası devam ettirmek için Raed Hanania'yı zorluyor. Hanania yaşadığı zorluklarla ilgili olarak da şunları söyledi: “Önümüzde birçok engel var. Hammadde getirirken zorluklarla karşılaşıyoruz. Burada pazar çok zayıf. Önceden bütün hafta çalışırdım. Şimdi bunu birkaç güne indirdim. Benim için daha çok bir hobiye dönüştü. Çünkü bölgede birçok kotrol noktası var, sınırlar kapalı. Talep az. İnsanlar el yapımı mumların daha dayanıklı olduğunu bilmiyor. Yine de devam ettirmek için uğraşıyoruz.”

Raed Hanania, parafini uzun süre özel bir kazanda beklettikten sonra eritiyor ve ardından farklı renkte ve şekillerde mumlar ortaya çıkarıyor. Hammadde bulamadığı için kimi zaman düğünlerden arta kalan kullanılmış mumlardan da yararlanıyor. Yaptığı kandillerin hem düğünlerde, hem evlerde hem de Hristiyanlar tarafından kiliselerde kullanıldığını ifade eden Hanania, “Bu el yapımı mumlar 30 cm uzunluğunda. Örneğin bunu ateşin yanına koysanız bile gövdesi ısınmaz. Bu nedenle de evlerde kullanmak için çok güvenli çünkü asla yangına neden olmaz.” dedi. Filistinli Raed Hanania, yaşadığı sıkıntılara rağmen evinin altındaki bu atölyede mum yapmaya kararlı olduğunu söyledi.

 

İrem Seles

Yayın Tarihi: 18 Nisan 2016 Pazartesi 11:08 Güncelleme Tarihi: 18 Nisan 2016, 11:08
banner25
YORUM EKLE

banner26