Bir Balkan masalı sergilendi (Video Haber)

Midilli Adası, Osmanlı eserlerinin gösterildiği "Bir Balkan Masalı" adlı sergiye ev sahipliği yaptı. Serginin amacı Balkanlarda kültürel mirasın korunmasına katkıda bulunmak.

Bir Balkan masalı sergilendi (Video Haber)

 

Türkiye ve Yunanistan arasındaki nüfus mübadelesinin şahidlerinden biri olan Midilli Adası'nda, "Bir Balkan Masalı" isimli, Osmanlı döneminden kalma eserlerin gösterildiği bir sergi düzenlendi.

Asırlarca barış içinde yaşayan Türk ve Yunan halkının kültürünün izlerini süren "Bir Balkan Masalı" isimli sergi, tarihteki Balkan birlikteliğini hatırlatmak amacı güdüyor. Bu kültürel mirası gözler önüne sermek için sanatçı, tarihçi ve bilim adamlarını biraraya getiren proje, AB'nin finansal desteği ile yapıldı.

Proje kapsamında Balkanlar'daki Osmanlı eserleri fotoğraflandı. Beş farklı sanatçının objektifinden çıkan fotoğraflar, Balkanlar'ın unutulmaya yüz tutan masalını anlatmak üzere sergide buluştu. Daha önce Atina ve birçok Balkan şehrinde sanatseverlerle buluşan serginin, bu seferki durağı ise Midilli Adası'ndaki Zeytinyağı Üretim Endüstrisi Müzesi oldu.

Müzenin kültür birimi sorumlusu Elia Vlahu sergi hakkında şunları söyledi: "Bu sergi ortak mirasımızı hatırlatmak için burada. Bir zamanlar Osmanlı Devleti'nin bir parçası olan Balkanların ortak mirasını anlatıyor. Farklı etnik ve dini grupların bir arada yaşama tecrübesine sahip olan Osmanlı'nın çöküşünden sonra nüfus mübadelesini gören bu serginin Midilli'de gösterilmesi tesadüf değil. Hem mimari açıdan hem de günlük hayat içinde, sokaklarımızda rastladığımız alışkanlıklar, giyim ve konuşma tarzları da bizim eski ortak yaşamımıza işaret ediyor."

Yapılan araştırmalara göre Osmanlı'nın Balkanlar'daki kültürel mirasının yüzde 98'i kaybolma tehlikesi ile karşı karşıya. "Bir Balkan Masalı" sergisinin bir diğer amacı da, kamuoyunda bir tarih bilinci oluşturmayı ve kültürel mirasın korunmasına katkıda bulunmak.

 

 

Derya Köseoğlu haber verdi

Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2013, 10:46
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13