Bin Yılın İcatları İstanbul'da (video)

İslam medeniyetine ışık tutan 1001 İcat sergisi İstanbul'da. Sergi, 7’nci yüzyılla 17’inci yüzyıl arasındaki bin yıllık döneme odaklanıyor. Sergiyle, İslam medeniyetinin bilimsel ve kültürel başarılarına dair farkındalığı artırmak amaçlanıyor.

Bin Yılın İcatları İstanbul'da (video)

İslam medeniyetinin 1000 yıllık süreçte dünya bilim ve teknolojisine yaptığı katkıların interaktif olarak aktarıldığı 1001 İcat sergisi; Biruni Üniversitesi'nde açıldı. Fatih Belediyesi ve Başbakanlık Tanıtma Fonu'nun işbirliğiyle hayata geçirilen 1001 İcat sergisinde, 7'nci ve 17'nci yüzyıl arasındaki bin yıllık dönem ele alınıyor.

İlk olarak Londra'daki Bilim Müzesi'nde açılan sergi, galaksi - yıldızlar, evren ve tıp bilimlerini ele alan farklı bölümlere sahip. 1001 İcat sergisi; Ortaçağ'daki İslam medeniyetinin bilimsel ve kültürel başarılarına dair farkındalığı arttırmayı hedefleyen küresel bir eğitim girişimi olarak ortaya çıkartıldı.

Türkiye dahil olmak üzere İslam medeniyetinin hüküm sürdüğü coğrafyalarda bilim, teknoloji, güzel sanatlar gibi pek çok alanda yeni buluşlar yapan bilim insanlarının eser ve çalışmaları sergilendi. Birûni Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adnan Yüksel sergi hakkında şu şekilde konuştu: "Ortaçağ’a bakınca yaklaşık 700 ile 1400 yıllarına kadar Avrupa tarafından karanlık çağ olarak kabul edilmiş. Ama aslında altın çağ. Çok şey bulunmuş. Bütün batı medeniyetleri de bunun temellerine oturarak günümüze yenilikler taşımış. Bu bilim insanlarından bir kısmı hak ettiği değeri görmüş. Ama bir kısmı hak ettiği değeri görmemiş. İşte bunları keşfetmek için böyle bir sergiyi organize ettik. Örneğin Ebu Reyhan El Biruni dünyanın döndüğünü, çapını, yarı çapını söyleyen bir bilim insanı."

Sergide aynı zamanda 17’inci yüzyılda dünyanın ilk roketli uçuşunu İstanbul Boğazı üzerinde gerçekleştiren Lâgarî Hasan Çelebi, iki kıta arasında planörle uçmayı başaran; Hezarfen Ahmed Çelebi, eserleriyle Avrupalı birçok mimara ilham kaynağı olan Mimar Sinan ve mekanizmaları geliştiren mühendislik dehası El-Cezerî ve buluşları yer aldı.

Sergi ziyaretçilerine; bilim tarihine ışık tutacak birçok eserin yanı sıra teknolojinin yardımıyla geçmişe uzanan sanal tarihi yolculuklar yapma imkanı da sunuyor. 1001 İcat sergisi; 15 Ağustos'a kadar Biruni Üniversitesi'nde ziyarete açık kalacak.

 

Ayşe Sonuşen

Yayın Tarihi: 01 Temmuz 2016 Cuma 12:35 Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2016, 12:35
YORUM EKLE

banner19

banner36