Bilgisayar ve hesap makinelerini fotoğrafladı (video)

Koleksiyoner Kerim Suner, yıllar boyunca eski bilgisayar ve mekanik hesap makinelerini topladı. Aynı zamanda bilgisayar mühendisi olan Suner, koleksiyonunu 1851 yılında geliştirilen, ıslak kolodyum adlı bir teknikle fotoğrafladı.

Bilgisayar ve hesap makinelerini fotoğrafladı (video)

Kalkülüs, hesap yapmak için kullanılan aletin Latince "çakıl taşı" anlamına gelen adı. Bu kelime İstanbul'da teknoloji ve sanatı buluşturan bir fotoğraf sergisinin ismi oldu. Teknolojik cihazların atası olarak kabul edilen antika hesap makinelerinin fotoğraflarından oluşan "Kalkülüs 101" adlı sergi açıldı.

Ziyaretçilerini teknolojinin ve fotoğrafın ilk günlerine doğru zaman yolculuğuna çıkaran sergi, koleksiyoner Kerim Suner'in uzun soluklu çalışmasının bir ürünü. Suner sergiyi şu şekilde anlattı: “Önceleri ilk kendi kullandığım bilgisayarların aynılarını internetten bulup almaya başladım. Sonra zaman içinde bu hesap makinelerine rastladım. Mekanik hesap makineleri ilgimi çekti. Alıp toplamaya başladım. Hep de fotoğraflamak istiyordum obje olarak. Ama bir türlü içime sinmiyordu çektiğim fotoğraflar. 'Wet Collodiun'u öğrenince buna uyacak galiba dedim. Çok güzel uyum sağladı. O zamandan beri çekiyorum, işin başındayım zaten.”

Islak kolodyum tekniği nedir?

Kalkülüs serisinin ilk örneklerinin yer aldığı sergide 21 fotoğraf var. Fotoğraflar 19. yüzyıla özgü ıslak kolodyum tekniğiyle çekildi. 1851'de Frederick Scott Archer tarafından geliştirilen bu teknik, fotoğrafın yaygınlaşmasında büyük rol oynamasının yanı sıra, günümüze kadar geliştirilen bütün tekniklerin de temelini oluşturdu.

Islak kolodyum tekniğinde, cam veya parlak siyah bir metal, önceden hazırlanan bir kimyasal karışım ile kaplanıp, gümüş banyosunda bekletilerek ışığa hassas hale getiriliyor. Böylece cam veya metal plakanın üzerinde el yapımı bir film tabakası oluşturuluyor.

Daha sonra bu plaka fotoğraf makinesinin içine yerleştiriliyor ve pozlamadan sonra da karanlık odada geliştirici ve sabitleyici banyo işlemlerine tabi tutuluyor. Son olarak plaka verniklenerek uzun yıllar bozulmadan kalması sağlanıyor. Ortaya çıkan fotoğrafların en önemli özelliğiyse, kendine özgü estetiğinin yanı sıra tamamen el emeğiyle benzersiz ve çoğaltılamayan bir obje olması.

"Kalkülüs 101" sergisi ile de ıslak kolodyum tekniği yeniden hatırlandı. Burroughs, Odner, Adix, Adometer, Curta marka antika hesap makineleri ve detaylarının fotoğraflandığı sergi 22 Ocak’a kadar ziyarete açık.

 

Arzu Hilal Aslanoğlu haber verdi

Yayın Tarihi: 15 Ocak 2016 Cuma 15:46 Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2016, 15:46
YORUM EKLE

banner19

banner36