Beyrut'ta ücretsiz hizmet veren kafe (video)

Beyrut'ta bir gönüllülerin desteğiyle, ihtiyacı olanlara yardım eli uzatmaya çalışıyor. Bu kafeye gelenler, yemeklerini yedikten sonra hiç bir ücret ödemiyor. Kafe; ulaştığı her kişiyle, umudun kaybolmamasını sağlıyor.

Beyrut'ta ücretsiz hizmet veren kafe (video)

Lübnan'ın başkenti Beyrut'un merkezinde bulunan küçük bir kafe, kendisini benzerlerinden ayıran büyük bir farka sahip. Kafede herşey ücretsiz. Müşterilerin yemeklerini yedikten sonra yapmaları gereken tek şey ise teşekkür etmek.

Kafe açıldığı günden bu yana yoksullara bedelsiz hizmet veriyor. Kafenin sahibi Mathieu Allawi, yaptığı hayırlı hizmeti şu sözlerle anlattı: “Böyle bir yer açma fikri babama ait. O, uzun süredir yoksullara yardım eden bir derneği yönetiyor. Ülkemizin ekonomik durumu son dönemde oldukça kötüleşti. Suriyeli mültecilerin gelmesi ile hayat pahalılığı daha da yükseldi. Yiyecek yemeği bile olmayan binlerce insan var. Biz de böyle bir yer açarak insanlara yardımcı olmak istedik. Açıldığından beri burayı işletiyorum ve onlarca gönüllü bize yardım oluyor.”

Kimse aç uyumak zorunda kalmasın

Yardıma muhtaç birçok kişi, ünü kulaktan kulağa yayılan kafeyi bulmak için Beyrut'un uzak mahallerinden geliyor. Benzer kafelerin farklı bölgelere de açılması planlanıyor. Şu an başlangıç aşamasında olduklarını söyleyen Mathieu Allawi, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Burası sadece bir başlangıç. Beyrut'un başka bölgelerinde de benzer bir kafe açmak için yer bakıyoruz. Amacımız Lübnan'da kimsenin aç uyumak zorunda kalmamasını sağlamak. Yemek herkes için bir haktır. Tüm ihtiyaç sahiplerine ulaşmaya çalışacağız.”

Maddi ve manevi desteklerle ayakta kalmayı başaran kafenin garsonları ve aşçıları da gönüllüler. Kafe, yoksullara hasret kaldıkları sıcak yemeği ulaştırmakla kalmıyor, hayata ve insanlığa dair iyi umutlarını da diri tutuyor. Kendisi küçük olsa da yeşerttiği umutlar büyük olan bu kafe, ihtiyaç sahipleri için hazırladığı bir tas sıcak yemekle kalpleri de sıcak tutmayı başarıyor.

 

Musab Eryiğit haber verdi

YORUM EKLE