Beyrut'ta Türk usulü kına gecesi (video)

Türk âdeti kına gecesini Beyrut’a taşıyan Yunus Emre Türk Kültür Merkezi’nin etkinliğinde, Lübnanlılar halaylara da eşlik etti. Hasan Esen yazdı.

Beyrut'ta Türk usulü kına gecesi (video)

 

 

Yunus Emre Kültür Merkezi, Türk kültürünü tanıtma faaliyetleri kapsamında büyük ilgi gören bir etkinliğe imza atarak, Türk kına gecesi âdetini Beyrut'a taşıdı. Temsili olarak gerçekleştirilen kına gecesi, Yunus Emre Kültür Merkezi'nin Beyrut'taki binasında gerçekleştirildi.

Merkezin Eğitim Koordinatörü Elvan Büşra Erbay, Yunus Emre Türk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdikleri kına gecesinin temsili bir faaliyet olduğunu söyledi. Erbay, etkinliğin öğrenciler ve Türk aileleri tarafından büyük bir ilgi gördüğünü belirtti.

Etkinlik büyük ilgi gördü

Elvan Büşra Erbay şunları söyledi: "Bugün, Yunus Emre Türk Kültür Merkezi'mizde kına gecesi etkinliğini temsili olarak gerçekleştirdik. Öğrencilerimiz ve Türk aileleri tarafından büyük bir ilgi gördü. Öncelikle gelinimizi getirdik, kınasını yaktık. Sonra da temsili olarak etrafında mumlarla döndük."

Lübnanlılar temsili kına gecesini izlemekle yetinmeyip, oyunlara da katıldılar. Etkinlikte Türk müzikleri çalındı, halaylar çekildi. Türk adetlerinin en önemli ögelerinden biri olan kına gecesinin temsili olarak sunumu, Lübnanlılar'ı oldukça etkiledi.

Kına hediye edildi

Kına gecesi etkinliğini çok beğenen Lübnanlılar, Türkçe müziklerin yanı sıra, Türk adetlerinin de çok güzel ve etkileyici olduğunu söylediler. Yaklaşık 3 saat süren etkinliğin sonunda, etkinliğe katılanlara kına hediye edildi. Türk geleneklerini Lübnan'da yaşatmak isteyen Yunus Emre Kültür Merkezi, farklı etkinlikler için çalışmalarını sürdürüyor. 

 

 

Hasan Esen yazdı

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2014, 16:03
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26