Beyrut'ta Tersane İşçiliğinden Gemi Modelciliğine (Video)

Beyrut'ta açılan Bahar Pazarı’nda, ilerlemiş yaşına rağmen ahşap gemi maketleri yaparak hayata tutunan bir usta Muhammed Halid Hamra. Bir zamanlar babasıyla birlikte gemi yapımında çalışan Hamra, kriz nedeniyle işsiz kalınca, gemi maketleri yaparak maişetini kazanmaya başlamış.

Beyrut'ta Tersane İşçiliğinden Gemi Modelciliğine (Video)

Muhammed Halid Hamra, küçük ahşap parçalarını göz alıcı sanat eserlerine dönüştüren bir usta. 77 yaşındaki Muhammed Usta, Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta şehir merkezinde bahar mevsimi boyunca açık kalacak Bahar Pazarı’nda kendine ayrılan küçük stantta gün boyu çeşit çeşit minyatür gemi ve tekneler yapıyor.

Bu zenaat ona babasından miras kalmış. Ancak bir farkla; bir denizci olan babası gerçek gemi yapımında çalışıyormuş. 7 yaşından itibaren babasının yanında çalışan Muhammed Usta hayatının büyük bölümünde de bu işle uğraşmış. Ancak ülkede ekonomik sıkıntılar baş gösterince o da hünerini başka şekilde göstermeye başlamış.

Muhammed Halid Hamra minyatür gemi uğraşı hakkında şu ifadeleri kullandı: “Burada gördüğünüz minyatür gemi ve teknelerin tamamı zanaatkarlık ve denizciliğin birleşmesiyle oluştu. Aslında ben denizciyim. Açık denizlere açılan büyük gemiler yapıyorduk. Ancak ülkenin içerisinde bulunduğu ekonomik kriz bizi de etkiledi. Ben de bu zenaatle uğraşmaya başladım. Burayı seviyorum ve başka gidecek bir yerim de yok. Ben de bu sanatla ayakta durmaya çalışıyorum diyebilirim.”

Tarihi gemilerin maketleri de var, modern yatlar da

Muhammed Usta irili ufaklı farklı biçimde minyatür gemi tasarımı yapıyor. Aralarında tarihi Fenike ticaret gemileri de var, modern yat tasarımları da. Gemilere taktığı yelkenleri de önceleri kız kardeşleri evde örüyorlarmış. Kız kardeşleri ihtiyarlayıp artık yelken örmek kendilerine ağır geldiği günden beri Muhammed Usta yelkenleri hazır alıyor.

Muhammed Usta’nın ellerindeki derin izler de yılların getirdiği tecrübenin şahidi. Ancak o bu sanatı devam ettirmekte kararlı. Bunun aslında tarihi bir görev olduğunu vurgulayan Muhammed Halid Hamra, şu ifadeleri kullandı: “(Yapmış olduğu bir tekneyi göstererek) Bu tekne 400 yıllık tarihi olan meşhur 'Mina' teknelerinin birebir benzeri. Modeli tamamen orjinal. Geçmişte Lübnan'dan yola çıkan bu gemiler Mısır, Türkiye, Filistin'e narenciye taşırlardı. Mina gemi yapımında Lübnan'da tanınmış bir bölge. Babam bu gemilerin yapımında çalışırdı. Otuz – otuz beş metre uzunluğunda gemiler yaparlardı.”

Bahar pazarındaki hengame içinde bile istifini bozmadan gemi yapımını sürdüren Muhammed Usta, yelkene attığı her örgünün ve çaktığı her çivinin hayata vurulmuş bir iz olarak kalacağına inanıyor ve çalışmaya devam ediyor.

 

Musab Eryiğit

Yayın Tarihi: 01 Nisan 2016 Cuma 10:34 Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2016, 11:27
banner25
YORUM EKLE

banner26