Beyrut gücünü kültüründen alıyor (Video Haber)

Adına şiirlerin yazıldığı, ağıtların yakıldığı, bir yanıyla yaralı, bir yanıyla hayat dolu, adeta tezatlığın şehri Beyrut.

Beyrut gücünü kültüründen alıyor (Video Haber)

 

İsmini su kuyularından alan ve geçmişi 7 bin yıl öncesine dayanan Beyrut için, dalgalarına sırtını verdiği Akdeniz, tarih boyunca hem talihi hem de felâketi oldu.

Akdeniz'den gelenlerin defalarca yıkmasına rağmen, bir çok kez yeniden ayağa kalkabilen, her yıkımdan sonra yenilenen Beyrut'ta 2000 yıl önceki Antik Yunan ve Roma yolları bugün de şehrin merkezini oluşturmaktadır.

600'lü yıllarda İslâm ordularının fethettiği Beyrut, defalarca el değiştirdikten sonra 1516'da Osmanlı hâkimiyetine girerken, geçirdiği bütün bu devirlerin izlerini hâlâ barındırmaktadır. Bu iz sadece binalarda değil, nüfus yapısında da kendini göstermekte. Yaklaşık 4 milyonluk ülke nüfusunun yarısı Beyrut'ta yaşarken, 18 ayrı mezhebin bulunduğu ülkenin her rengi, başkentte temsil ediliyor.

Geçmişin kötü izleri silinmeye çalışılıyor

Geçmişten bugüne Lübnan'ın ev sahipliği yaptığı kültürler ülkenin sanata müsbet katkısının yanında kimi zaman gerginliklerin de kaynağı oldu. Nüfus yapısının yol açtığı gerilimler Lübnan'da 1975'te iç savaşa dönüşürken, 15 yıl süren iç savaşta şehir büyük bir yıkıma uğradı. Hâlâ savaşın izlerinin göründüğü şehirde, 2000 yıl önce çizilen yollar, iç savaş döneminde aynı zamanda Müslüman ve Hıristiyan bölgeleri ayıran yeşil hattı belirliyordu.

İç savaşın ardından şehir, yeniden yapılanma dönemine girdiği sırada, 2006 yılında şehrin özellikle Şii bölgesi, İsrail saldırıları yüzünden yerle bir olmuştu. Bugün geçmişin kötü izlerini silmeye çalışan Beyrut'un her yerinde bir inşaat görmek mümkün.

Bütün bu savaş, iç yıkım ve gözyaşına rağmen pes etmeden daha güçlü bir şekilde ayağa kalkan Beyrut, gücünü kendisini diğer şehirlerden farklı kılan zengin kültürü ve tarihinden alıyor.

 

 

Hasan Esen bildirdi

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2013, 16:13
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13