Beykoz'da kelebek çiftliği kurdular (video)

Renkleriyle büyüleyen, birbirinden farklı türde yüzlerce kelebek Beykoz'daki İstanbul Kelebek Çiftliği'nde yaşıyor. Haftanın 7 günü kelebek meraklılarını ağırlayan bu çiftlikte bir kelebeğin yaşadığı bütün evrelere tanık olmak mümkün.

Beykoz'da kelebek çiftliği kurdular (video)

Rengarenk, çeşit çeşit, birbirinden farklı tür ve yapıda yüzlerce kelebek ve onların doğal yaşamına uygun tropikal bitkilerle bezeli botanik bir bahçe İstanbul'daki kelebek çiftliğinde yer alıyor. Burası aynı zamanda Türkiye'nin ilk ve tek kelebek çiftliği unvanına da sahip. Çiftlikte bir kelebeğin yolculuğuna bütün evreleriyle tanık olmak mümkün. Yumurtayken tırtıla dönüşen ve bir kozadan çıkarak kanatlanan kelebeğin hikayesi görenleri büyülüyor.

Kelebek çiftliği 2 yıl önce hayata geçirilen bir projenin ürünü. İşletmenin sahibi Çiğdem Ünlü, kelebekler ve çiftlikle ilgili şu ifadeleri kullandı: “İlk olarak eşimle birlikte İngiltere seyahati sırasında bir kelebek çiftiliği görme fırsatımız oldu. Shakespeare'in doğduğu kasabadaydı. Çok hoşumuza gitti, fikir çok güzeldi. Onun için dedik ki biz Türkiye'de oluşturalım bunu. Önce bir eğitim aldım. Kelebek bahçesi nedir, nasıl bakılır kelebekler, neyle beslenir, hangi evrelerden geçer. Bunları öğrendikten sonra yani bu altyapı çalışmalarından sonra, kelebeklerimiz de gelince açılışımızı yaptık. İki yıla yakın süredir hizmet veriyoruz.”

Doğada güveler de hesaba katıldığında 200 bin çeşit türe sahip olan kelebeklerin hayatta kalma süreleri de buna göre değişkenlik gösteriyor. Ortalama olarak 15 gün yaşayan türlerin yanısıra 6 hafta ve hatta 1 yıl kadar yaşayan tropikal tür kelebekler de bulunuyor ve her biri özel yiyeceklerle besleniyor.

Özel çiftliklerde üretilen ve daha çok Filipinler'den ithal edilen kelebeklere ev sahipliği yapan Kelebek Çiftliği, Beykoza'da haftanın 7 günü meraklılarını ağırlıyor.

 

Arzu Hilal Aslanoğlu haber verdi

Yayın Tarihi: 09 Aralık 2015 Çarşamba 16:54 Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2015, 16:54
banner25
YORUM EKLE

banner26