Beyazıd Hamamı müze oldu (video)

2010 yılında başlayan kapsamlı bir çalışmayla restore edilen Tarihi Bayezid Hamamı, 2015 yılı Mayıs ayında 2. Bayezid Türk Hamam Kültürü Müzesi olarak hizmete açıldı.

Beyazıd Hamamı müze oldu (video)

On altıncı yüzyılın ilk yıllarında inşa edildiği bilinen, benzerlerine kıyasla daha gösterişli ve daha büyük bir yapı, Sultan 2. Bayezid Külliyesi’nin bir parçası olan Bayezid Hamamı. Erkek ve kadınlara ait ayrı kısımların bulunduğu yapı, çifte hamam olma özelliğine sahip.

Bayezid Hamamı geçmiş yüzyıllarda önemli tarihsel olaylara da şahit oldu. Sultan 3. Ahmed’in tahttan indirilmesi ve Sadrazam Nevşehirli Damad İbrâhim Paşa ile diğer devlet ricâlinin öldürülmelerine yol açan 1730 yılındaki ayaklanmanın bu hamamda hazırlandığı söylenir. Ayaklanmanın elebaşısı olan Patrona Halil’e izafeten burası aynı zamanda Patrona Hamamı olarak da biliyor.

Müzede neler var?

Yüzyıllara meydan okuyan hamamın 2010 yılında başlayan kapsamlı restorasyon çalışmaları sonlandı ve bu yıl müze olarak hizmete açıldı. Müze Müdiresi Dr. Arzu Akkaya, Bayezid Hamamı ile ilgili şu ifadeleri kullandı: “İstanbul Üniversitesi’nin uhdesinde bulunmakta hamam ve 25 Mayıs 2015 tarihinden itibaren de 2. Bayezid Türk Hamam Kültürü Müzesi olarak faaliyet göstermekte. Uzun bir süre restorasyona girdi binamız ve geçtiğimiz Mayıs ayında da müze olarak açılışı gerçekleştirildi.”

Müzede Türk hamam kültürüne ait çok sayıda obje sergileniyor. Türk hamamına ait her türlü detay cam vitrinlerde ziyaretçisiyle buluşuyor. Panolardaysa Türk hamam kültürünün Avrupa’daki yansımaları yer alıyor. Osmanlı topraklarına seyahat eden Avrupalı seyyahların dikkatlerini çeken konuların başında Türk hamamları geliyordu. Müzede yer alan panolarda da bu seyyahların Türk hamamları hakkındaki notlarına yer verilmiş. İtalyan seyyah Edmondo de Amicis’in Türk hamamlarına ait düşünceleri de müzede okunabilir.

Müze, bu eserlerin yanı sıra restorasyon sırasında ortaya çıkan Bizans ve Osmanlı dönemine ait bulgulara da ev sahipliği yapıyor. Türk hamamının tarihini kayıt altına alan Orhan Yılmazkaya’ya ait "Türk Hamamı" kitabından sonra, 2. Bayezid Türk Hamam Kültürü Müzesi de bu tarihi görselliğe taşıma noktasında büyük önem taşıyor.

Muhibbi Divanı'nın tek nüshası da sergileniyor

İkinci Bayezid Türk Hamam Kültürü Müzesi, “Yıldız Sarayı’ndan İstanbul Üniversitesi’ne” adlı bir sergiye ev sahipliği yapıyor. Sergide, 1924'de Yıldız Sarayı’ndan İstanbul Üniversitesi’nin ilk hali olan Darulfünun’a nakledilen eserler yer alıyor. Yıldız Sarayı Kütüphanesi’nin zengin hat ve minyatürlü yazma eser koleksiyonundan çok sayıda parça da burada sergileniyor. 16. yüzyılda 3. Murad’ın hazırlatmış olduğu Şehinşahnâme gibi nadide eserler de müzede sergilenen eserler arasında dikkat çekiyor.

"Yıldız Sarayı’ndan İstanbul Üniversitesi’ne" sergisinde bizzat Kanuni Sultan Süleyman tarafından yazılıp, Kara Memi tarafından süslenen Muhibbî Divanı'nın tek nüshası da bulunuyor. Matrakçı Nasuh’un İstanbul’u resmettiği meşhur gravürü de sergide ziyaretçileriyle buluşuyor.

Türk müziği kadar, Batı müziğinin de geliştiği Osmanlı Sarayı’nda, bu zamanlardan gelen nota koleksiyonu ve konser davetiyelerini de sergide görmek mümkün. Ayrıca Sultan 2. Abdulhamid Han'a ait özel ofis malzemelerinin yanı sıra, özel koleksiyonda yer alan haritalar, çizimler ve planlardan örnekler de sergide yer alıyor.

27 Ağustos’a kadar 2. Bayezid Türk Hamam Kültürü Müzesi'nde açık kalacak sergi, eserlerin yer alacağı katalogla da taçlanacak.

 

 

Yusuf Sami Kamadan haber verdi

Yayın Tarihi: 25 Ağustos 2015 Salı 10:31 Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2015, 10:31
YORUM EKLE

banner19

banner36