Beşir Ayvazoğlu, Prizren'de kahve kültürünü anlattı (video)

Beşir Ayvazoğlu, 'Türk Kahve Kültürü' konulu söyleşi için Prizren'deydi. Kahvenin Osmanlı coğrafyasındaki serüvenini anlatan Ayvazoğlu, kahvenin Türk kültürünün önemli simgelerinden olduğunu vurguladı.

Beşir Ayvazoğlu, Prizren'de kahve kültürünü anlattı (video)

Yunus Emre Enstitüsü, Kosova'daki kültür ve edebiyat söyleşilerine bir yenisini ekledi. Bugüne kadar bir çok etkinliğe kapılarını açan Yunus Emre Enstitüsü, geçtiğimiz hafta sonu yazar Beşir Ayvazoğlu'nu ağırladı.

Prizren Yunus Emre Enstitüsü konferans salonunda gerçekleştirilen söyleşinin başlığı "Türk Kahve Kültürü"ydü. Ayvazoğlu, kahve kültürünün önemini ve bu kültürün gelişimini katılımcılara aktardı. Ayvazoğlu, 40 yıl hatrı olan kahvenin Osmanlı toplumunun ikram kültüründeki yerine dikkat çekerken, şu şekilde konuştu: “Prizren Balkanlar'da en yakın bulduğum şehirdir. Ayrıca Türk kültürünün simgesi sayılabilecek bir konu hakkında burada buluşmak çok iç açıcı bir şey. Balkanlar'da kahve hâlâ yaşayan bir kültürdür. Kahveyi anlatmak benim için ayrıcalık sayılır. Uzun bir bahistir. Bizim hayatımızda da önemli bir kelimedir.”

"Türk Kahve Kültürü" başlıklı söyleşinin ardından “Osmanlı Döneminden Bugüne Kahve Kültürü” isimli bir sergi açıldı. Sergide, tadı, köpüğü, kokusu, sunuluş biçimiyle özgün bir kimliği ve geleneği olan Türk kahvesinin serüveni gözler önüne serildi. Yaklaşık 40 eserin yer aldığı sergide, kahvenin güğüm ve cezvelerde pişirilmesinden bugüne uzanan yolculuğu fotoğraflarla aktarıldı. Sergiyi ziyaret eden ziyaretçilere, gecenin sonunda Türk kahvesi ikram edildi.

 

Gülay Krasniç haber verdi

Yayın Tarihi: 15 Aralık 2015 Salı 14:02 Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2015, 14:02
banner25
YORUM EKLE

banner26