Besim Danyolli'nin tuvalinden Prizren (video)

Arnavut ressam Besim Danyolli 'Birlikte Yaşamak' resim sergisi Prizren'de açıldı. Sergide Osmanlı döneminde Kosova'da var olan ortak yaşama kültürü tablolarla anlatıldı. Ressam, tablolarına Prizren'in sokak ve mahallerini işlerken, farklı kültürlerin gelenek ve göreneklerini de unutmadı.

Besim Danyolli'nin tuvalinden Prizren (video)

Kosova'da geçmişten günümüze yaşatılan geleneksel kültür, Prizren'de açılan bir resim sergisiyle tekrar hatırlandı. “Birlikte Yaşamak" temalı sergi Arnavut ressam Besim Danyolli'nin eserlerini buluşturdu. Danyoli'nin eserlerinin en dikkat çeken yanı bütün gelenek ve görenekleri, tüm motifleri bir araya toplamış olması.

Serginin açılışını Prizren başkonsolosu Selen Evcit, Türk Temsil Heyet Başkanlığı komutanları, Priştine Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Bülent Üçpunar ve ressam Besim Danyolli birlikte yaptı. Sergilenen eserlere Osmanlı döneminden bu yana Prizren'de yaşanan ortak geleneksel kültürün izleri yansıdı. Farklı dönemleri anlatan tablolarında Danyolli, Arnavut, Türk, Boşnak ve Araplar'ı geleneksel kıyafetleri içinde resmetti.

"Osmanlı dönemini resmetmeye çalıştım"

Prizren'in çeşmelerini, kaldırımlarını, mahalle ve sokaklarını tuvaline işleyen sanatçı, her tablosuna kendine has bir hikayeyi de taşıdı. Ulusların bir arada yaşamasına dikkat çeken sergi Kosovalı sanatseverlerin ilgisiyle karşılandı.

Ressam Besim Danyoli, sergide konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Ben Prizrenliyim. Burada doğduğum günden beri gördüğüm ortak yaşam kültürü yüzyıllardır bu topraklarda yaşanan bir beraberliğin de kanıtı. Resimlerimde görüldüğü üzere sadece Arnavutları değil, Türk kardeşlerimizi de çizdim ve Osmanlı dönemini resmetmeye çalıştım. Dil, din, ayrımı yapmadan hepsini bir araya getirmeye özen gösterdim. Sanatçıların ortak hedefi de bence bu olmalı. Bu sayede geniş kitlelere ulaşabiliriz. Halkımızın gösterdiği ilgiyse beni ayrıca memnun etti."

Ressam Besim Donyolli'nin iki yıllık çalışmasının ürünü 40 eserden oluşan sergi, 19 Ekim'e kadar Prizren Yunus Emre Türk Kültür Merkezin'de açık kalacak.

 

Gülay Krasniç haber verdi

YORUM EKLE