Beş sanatçıdan kat'ı sergisi (video)

Ümraniye Kültür ve Sanat Merkezi’nde "Kat Kat Sabır: Kat’ı” adlı bir sergi açıldı. 46 yapıtın yer aldığı sergi, dört kadın sanatçının imzasını taşıyor.

Beş sanatçıdan kat'ı sergisi (video)

Altın varaklarla çerçevelenmiş cennet bahçeleri, kağıttan yapılmış renk ormanları ve  kat'ı sanatının nadide örnekleri "Kat Kat Sabır: Kat'ı " sergisinde bir araya geldi.  Ümraniye Kültür ve Sanat Merkezi’nin ev sahipliği yaptığı sergi, Safiye Morçay, Ayşe Kiraz, Gülgün Kaya ve Meryem Güney'in 46 eserinden oluşuyor.

Kağıt oyma sanatı olan kat'ı, adını Arapça'da kesmek anlamına gelen ‘kat’ kelimesinden alıyor. Kağıdın nakış nakış işlendiği bu sanat, bir hat kalıbını motif ya da deseni, kağıttan veya deriden kesip çıkartarak başka bir zemine yapıştırmak suretiyle yapılıyor. 16. yüzyıl başlarında ortaya çıkan kat'ı sanatı, 19. yüzyılın sonunda uzun bir sessizlik dönemine girdikten sonra günümüzde yeniden canlanmaya başladı. “Kat Kat Sabır: Kat'ı” sergisinin amacı da bu sanatın bilinirliğini arttırmak.

Sergi 4 Mart'a kadar ziyarete açık

Kat’ı sanatçısı Safiye Morçay, sergi ve sanatıyla alakalı şu şekilde konuştu: "Bir kitap süsleme sanatı ve diğer sanatlarla harmanlanabilen bir sanat dalı. Sergimizde de 46 tane eser var. Toplam 5 sanatçının ürünleri. Hepsi de bu dalın önde gelen uygulayıcıları. Sergimiz karma bir sergi ve her türlü uygulamalardan eserler var. Cilt oymalar, yazı kenarına bezemeler, ahşap üzerine uygulamalar mevcut."

Bir çok renkli ve birbirinden farklı dokularda çeşitli kağıt ve malzemelerin bir arada kullanılması kat'ı sanatının en önemli özelliği. Sergide de ince el işçiliğiyle dikkat çeken bahçe, manzara yada çiçek buketi motiflerinin buluştuğu doğa temalı rengarenk çalışmaları görmek mümkün.

En önemli sermayesi dikkat, zaman ve sabır olan kat'ı sanatı, kimi zaman hat, tezhip, ebru ve minyatürleri buluşturuyor, kimi zamansa deri ya da ahşap üzerine oyma örnekleriyle, dikkat çekiyor.

Kat'ı sanatının birbirinden değerli örnekleri 4 Mart'a kadar Ümraniye Kültür ve Sanat Merkezi'ndeki sergi salonunda meraklılarını bekliyor.

 

Ayşe Sonuşen haber verdi

Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2016, 14:56
banner12
YORUM EKLE

banner19