Berat şehri Arnavutluk'un Safranbolu'su (Video Haber)

Berat şehri, Arnavutluk'ta tarihi kimliği ile dikkat çekiyor. Osmanlı evleri ile meşhur olan şehir bu nedenle bin pencereli şehir olarak da biliniyor.

Berat şehri Arnavutluk'un Safranbolu'su (Video Haber)

 

Arnavutluk’un Berat şehri, mimarisiyle Avrupa'nın ortasında halen Osmanlı imparatorluğunu temsil eden bir şehir. Hâlâ tarihi dokusunu muhafaza eden şehirde yüzyıllar boyunca farklı kültür ve dinin mensubu topluluk bir arada yaşadı. Açık hava müzesini andıran şehir Osmanlı evleri ile meşhur. Bu evler nedeniyle Berat, bin pencereli şehir olarak da biliniyor.

Arnavutluk'un en eski yerleşim yerlerinden olan, tarihi milattan öncesine dayanan Berat şehri, günümüze kadar birçok medeniyete ev sahipliği yaptı. Tomor ile Shpirag dağları arasında uzanan  Berat, Osumi nehri üzerine kurulu. Osumi nehri, şehri Müslüman ve Hristiyan mahalleleri olarak ikiye bölüyor. Muhtelif etnik ve dini grupların bir arada yaşadığı kent, geleneksel ve son dönem mimarisinin seçkin örneklerini de buluşturuyor.

Şehirde ilk bakışta Osmanlı mimarisinin temsilcisi olan ahşap evler dikkat çekiyor. Taş duvarlı, Osmanlı mirası olan evler, şehrin "bin pencereli müze şehir" olarak anılmasının sebebi. Tarih boyunca Romalılar, Bulgarlar, Bizanslılar ve Osmanlı Devleti tarafından yönetilen şehir, 1417'den sonra Devlet-i Âliye'nin hüküm sürdüğü devirde büyük gelişim yaşadı.

Bir beyaz inci Gorica köprüsü

Binbir pencereli şehir Berat'ın başlıca tarihi eserlerinden biri olan ve Osumi nehri üzerinde bulunan Gorica Köprüsü, kentin iki yakasındaki tarihi mahalleleri birbirine bağlıyor.

1780'li yıllarda yapıldığı tahmin edilen köprü, 1920-1930 yılları arasında restore edilerek günümüze kadar ulaştı. İlk olarak ahşaptan inşa edildiği rivayet edilen köprü, Ahmed Kurt Paşa döneminde bugünkü görünümüne kavuştu. Beyaz taşlarla yeniden yapılan köprü bu yüzden "Beyaz Köprü" olarak da biliniyor.

Su baskınlarının yanısıra, üzerinden geçen yüksek tonajlı araçların tahrip ettiği köprü, yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya kalmıştı. Şehrin en önemli simgelerinden biri olan Gorica Köprüsü, 2012 yılında ulaşıma kapatılarak onarım gördü. Tadilattan sonra eski görünümüne kavuşan köprü, Berat’ın kültürel mozaiğinin en önemli yapılarının başında geliyor.

 

 

 

Rina Gurgule haber verdi

Güncelleme Tarihi: 30 Ekim 2013, 10:26
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13