Benaki İslam Sanatları Müzesi 8 Bin Eser Barındırıyor (video)

Atina’daki Benaki İslam Sanat Eserleri Müzesi, 7’inci yüzyıldan 19’uncu yüzyıla kadar çeşitli tarihlerde üretilmiş 8 bin esere ev sahipliği yapıyor. Müzede sergilenen altın takılar, oyma tahtalar, seramik, cam ve sedef işlemeli eserlerin bir çoğunun dünyada benzeri yok.

Benaki İslam Sanatları Müzesi 8 Bin Eser Barındırıyor (video)

Atina'daki Benaki İslam Sanat Eserleri Müzesi, İslam kültürünü yansıtan sanat eserlerine ev sahipliği yaparken İslam tarihine de ışık tutuyor. Müzede 8 binden fazla eser bulunuyor. Bunların bir kısmı dönemin sanat anlayışını anlatırken, bir kısmı da İslam tarihindeki gündelik hayatta kullanılan araç gereçlerle ilgili.

Hindistan, İran, Mezopotamya, Anadolu, Ortadoğu, Arap Yarımadası, Mısır, Kuzey Afrika, Sicilya, İspanya gibi geniş bir coğrafyadan toplanan eserler zengin bir koleksiyon oluşturuyor. Eserler arasında seramik ve altın işçiliğinin en güzel örneklerine de rastlanıyor. Özellikle seramiklerdeki turkuaz renk dikkat çekiyor. Çinilerin ve porselenlerin birçoğu ise İznik ve Kütahya’dan. Müzede, altın işçiliğinin o döneme ait en güzel örneklerine rastlamak mümkün. Bu göz kamaştırıcı işçilik hem takılarda hem de günlük kullanım amaçlı bir çok eşyada kendini gösteriyor.

Osmanlı dönemine ait dokumacılık örneklerini de Benaki İslam Sanatları Müzesi’nde görmek mümkün. Bursa'dan kadifeler, İstanbul'dan gelen ipekler bu örneklerin en özellerini temsil ediyor. İran halıları ise koleksiyonun önemli parçaları arasında yer alıyor.

Ahşap oymacılığı, cam ve sedef işlemeler de koleksiyonda göz kamaştırıyor. Kahire'de 15 ila 18’inci asırda misafirlerin konuk edildiği odanın müzede oluşturulan örneği, zerafeti, şadırvanı ve sade güzelliği ile müzenin en çok dikkat çeken salonlarından.

İslam tarihinin dört farklı dönemine özel dört bölüm

Koleksiyondaki eserler 20’inci yüzyılın başında İslam Sanat Eserleri Müzesi'nin de bir parçası olduğu Benaki Müzeleri’nin kurucusu Andonis Benaki tarafından Mısır'da toplanmaya başlamış. Kısa zamanda genişleyen koleksiyon bugün dünyadaki en iyi on İslam eserleri koleksiyonu arasında yer alıyor. Müze yetkilisi Dimitris Savatis, kurumu ve sergiledikleri koleksiyonla alakalı şu ifadeleri kullandı: “Müzemiz 2004 yılında açıldı. İçerdiği koleksiyon açısından, nicelik olarak değil belki ama nitelik olarak dünyanın en iyi on müzesi arasında yer alıyor. Toplamda 13 bin objeye sahibiz. İslam tarihinin dört farklı dönemini anlatan dört salonumuz var. Ancak mevcut dört salonumuzda sadece 1.500 objeyi sergileyebiliyoruz. Burada bulunan bazı eşyalar ise müzenin kurucusu Andonis Benaki'nin kendi evinde bulunan özel koleksiyonunun parçaları. Birçoğunun benzerine dünyada rastlamak mümkün değil. O yüzden böyle bir koleksiyona sahip olduğumuz için gururluyuz.”

Monastiraki'deki İslam Sanat Eserleri Müzesi'nde İslamiyet'in doğuşundan Osmanlı dönemine kadarki döneme ait birçok sanat eseri bulunuyor. Pazartesi, Salı, Çarşamba günleri ziyarete kapalı olan müze, haftanın dört günü ziyaretçilerini bekliyor.

 

Burak Özcan

Yayın Tarihi: 20 Nisan 2016 Çarşamba 17:23 Güncelleme Tarihi: 20 Nisan 2016, 17:23
YORUM EKLE

banner19

banner36