Bebek beşikleri hâlâ revaçta (Video Haber)

Kuzey Irak'ın Erbil şehrinde çocuk sahibi olan aileler bebeklerini halen tahta beşiklerde büyütüyor.

Bebek beşikleri hâlâ revaçta (Video Haber)

 

Erbil’de bebekler hâlâ geleneksel tahta beşiklerde büyütülürken, şehrin tarihî Kayseri Çarşısı'nın bir kısmı tamamen bu ihtiyacı karşılamaya ayrılmış durumda. Ahşabı burada kesildikten sonra işlemeleri yapılan beşiklerin aksesuarları da burada satılıyor.

Bebek bekleyen Erbilli aileler, alışverişlerini tamamlamak için muhakkak Kayseri Çarşısı'na geliyorlar. Ömrü boyunca Kayseri Çarşısı'nda çalışan beşik ustası Osman Salih Nacar, babası ile başladığı mesleğe şimdi usta olarak devam ediyor. Yeni beşiklerin eskilerinin yerini asla tutmayacağını söyleyen Osman Usta, “Eski beşikler tabii ki çok daha iyi ve çok daha sağlamdır. Bir tanesinde on çocuk büyütülebilir. Modern beşiklerin bazısı bir ay bile dayanmaz. Eskinin yerini hiçbir şey tutamaz” diyor.

Tahta beşiklerin yapımı ince bir işçilik gerekiyor. Ahşap parçalar marangoz tezgâhında kesilip ana iskelet yapıldıktan sonra yavaş yavaş işlenerek beşik tamamlanıyor. Beşiklerin içine bir ufak yatak konuluyor ve çocuğu, kenarlardan düşmemesi için bağlayacak bir kuşak da alınıyor. Erbilliler, çocukların tahta beşiklerde büyümesinin çok daha sağlıklı olduğunu düşünüyorlar.

Beşiklere gösterilen ilgiden memnun olan Kayseri Çarşısı esnafından Feridun Aziz ise şunları söylüyor: “Aşağı yukarı 25 yıldır bu işi yapıyorum. Bu eski bir zanaattır. Biz de severek yapıyoruz. Çünkü önemli bir amacı var bu işin, herkesin ihtiyacı olan bir şeyi satıyoruz ve satışlarımız çok iyi. Müşterilerimiz arasında Hristiyanlar da, Araplar da var. Tabii ki, daha çok eski adetleri yaşatan Kürtler ve büyük aileler bu beşikleri alıyor. Bazı insanlar beşiği parçalara ayırıp yurtdışına bile götürüyor.”

 

 

Simla Yerlikaya bildirdi

Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2013, 11:31
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13