Batik işleme Kırgızlar'ın gözdesi (Video Haber)

Kırgızistan’ın en çok bilinen el işlemelerinden biri olan batik sanatı geçmişten bugüne ülkenin geleneksel sanatları arasında yer alıyor.

Batik işleme Kırgızlar'ın gözdesi (Video Haber)

 

Kırgızistan’ın en çok bilinen el işlemelerinden biri olan batik sanatı, ipek şal ve eşarpları renklerle buluşturuyor. Batik boyamacılığı geçmişten bugüne ülkenin geleneksel sanatları arasında yer alıyor. Kırgızistan’daki batik işlemelerini diğerlerinden ayıran ise, geleneksel renkleridir. 1959'da el sanatları birliği Kıyal'ın kurulmasıyla açılan 6 atölyeden biri olan baskı atölyesi, ipek üzerine yaptığı batik işleme çalışmalarıyla meşhurdur. Sadece 5 çalışandan oluşan atölyede 1986’dan bu yana görev yapan Olga Vladimirovna ve 25 yıllık ressam Kazira Sapiyeva, ipek kumaşlara boyalarla hayat veriyorlar.

Olga Vladimirovna "Bu küçük atölye,  el sanatları birliğinin kurulduğu 1959 yılından beri varlığını sürdürüyor. İpek kumaşlar üzerine çeşitli resimler yapıyoruz. Portföyümüzde başörtü, atkı, kravat, masa örtüsü, perde gibi birçok ürün bulunuyor" dedi.

En fazla siparişleri Kırgızlar'dan aldıklarını söyleyen ressam Kazira Sapiyeva "bizden sipariş olarak en çok Kırgız geleneksel desenleri isteniyor. Biz de çoğu zaman modern giysilere Kırgız desenlerini çiziyoruz. Batik işlemeler genellikle Özbekistan’da üretilen ipek kumaşlara uygulanıyor. Rengârenk ipeklerin kullanıma hazır hale gelmesi için bir çok aşamadan geçmesi gerekiyor, bu da uzun bir zaman demek. Kalıba yerleştirilen kumaşların üzerine resim çerçevesi çiziliyor. Zamk yardımı ile işlenen desenin en az 14 saat kurumaya bırakılması gerekiyor. İpek üzerine çeşitli efektler vermek için ise sofra tuzu serpiliyor. Tuzlama sonrası bir gün daha kurutulan ipek istenilen renkle yeniden boyuyoruz. Kâğıda sarılarak 130 derece sıcaklıkta 25 ilâ 40 dakika süren ısıtma işlemi sonrasında ipek kumaşı soğutup 2-3 kez ılık suda yıkadıktan sonra ütülüyoruz. Boyama işlemi böylece tamamlanmış oluyor. Epey zahmetli olsa da keyifli bir iş" dedi.

Geleneksel Kırgız desenlerinin hâkim olduğu el emeği batik işlemeli ipek ürünler hem Kırgızlar hem de turistler için cazibesini koruyor.

 

 

Uğur Özen bildirdi

Güncelleme Tarihi: 29 Temmuz 2013, 15:34
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13