Batı Trakyalı Öğrenciler Atina'da İftarda Buluştu (video)

Atina'daki üniversitelerde okuyan Batı Trakyalı öğrenciler, iftar yemeğinde buluştu. Genç Akademisyenler Topluluğu Derneğinin evsahipliği yaptığı iftarda yemekleri öğrenciler kendi imkanlarıyla hazırladı.

Batı Trakyalı Öğrenciler Atina'da İftarda Buluştu (video)

Atina'da okuyan Batı Trakyalı öğrenciler bir Ramazan ayını daha ailelerinden uzakta geçirmek zorunda. İskeçe, Gümülcine, Dedeağaç ve Civar köylerden gelerek başkentteki üniversitelerde okuyan gençler, evlerinden yüzlerce kilometre uzaklıkta Ramazan ayının manevi coşkusunu yaşatmaya çalışıyorlar.

Atina'daki üniversitelerde okuyan Batı Trakyalı öğrenciler, Genç Akademisyenler Derneği’ndeki iftar yemeğinde bir araya geldiler. Öğrenciler kendi imkanlarıyla bir iftar yemeği düzenlediler ve birlikte iftar açmanın heyecanını yaşadılar. İftar saatini beklerken dışarıda da sohbetler edildi. İftar saati geldiğinde ise herkes yerini aldı ve hazırladıklanan yemekler ile oruçlar açıldı.

Her ne kadar annelerinin hazırladığı iftar yemekleri kadar enfes olmasa da onlar için önemli olan uzaklarda da olsa Ramazan ayının manevi iklimini yaşatabilmek. Genç öğrencilerin akıllarında ise hep Ketenlik'te, Şahin'de ve Batı Trakya'nın diğer Müslüman köylerinde okunan ezanlar, birlikte yapılan iftarlar ve kılınan teravihler var. Öğrenciler özlemlerini şu sözlerle dile getirdiler: “Ailemizden uzakta, Atina'da bir iftar düzenledik. Her ne kadar ailemizle birlikte olmasak da Ramazan coşkusunu yaşatmaya çalışıyoruz arkadaşlarımızla. Ezan sesi duymuyoruz camimiz yok Atina'da. Böyle kendi aramızda işte arkadaşlarla bir iftar düzenledik.”

 

Burak Özcan

Yayın Tarihi: 23 Haziran 2016 Perşembe 12:55 Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2016, 12:55
banner25
YORUM EKLE

banner26