Başkurdistan'da Zeki Velidi Togan müzesi (Video Haber)

Ünlü tarihçi Zeki Velidi Togan’ın da doğduğu Ural Dağları'nın eteğindeki evi bir müzeye dönüştürülmüş. Togan, Türk tarihi ile ilgili yaptığı çalışmalarla biliniyor.

Başkurdistan'da Zeki Velidi Togan müzesi (Video Haber)

 

Ünlü tarihçi Zeki Velidi Togan’ın doğduğu Başkurdistan’daki evi bir müzeye dönüştürülmüş. Togan Türk tarihi ile ilgili yaptığı çalışmalarla ilgi gören bir isim. Bu ilgi şimdi müzeye dönüştürülen evine gelen ziyaretçi sayısıyla da  gözlenebiliyor. Başkurdistan’ın önemli isimlerinden tarihçi, Türkolog ve bilim adamı olan Ahmet Zeki Velidi Togan, Türk tarihi ile ilgili yaptığı çalışmalarla günümüzde hem Türk cumhuriyetlerinde, hem de Batı’da büyük ilgi görüyor. Bağımsızlık mücadelesinde Başkurt halkına önderlik yapan Zeki Velidi Togan'ın, Ufa’ya 200 kilometre uzaklıktaki Işınbay eyaletinin Küzen köyündeki evi, Togan'ın doğup büyüdüğü ve ilk adımlarını attığı yer. Ahmet Zeki Velidi Togan’ın doğduğu ev 1994'de müzeye dönüştürüldü. Müzede Togan'ın kişisel eşyaları, kitapları ve fotoğrafları yer alıyor.

Müze ziyaretçisiz kalmıyor

Başkurdistan millî müzesinin, Zeki Velidi Togan'ın yakınlarının ve ailesinin bağışlarıyla bir araya getirilen koleksiyonda, ünlü tarihçinin ölümünden önce çektirdiği son fotoğraf da sergileniyor.  Müzenin ziyaretçisinin eksilmediğini söyleyen müze müdürü İldus Şayahmetov "Şehir merkezinden epey uzakta olmasına rağmen müzeye çok sayıda ziyaretçi geliyor. Müze bir eğitim yeridir, terbiye yeridir. Buraya en çok gelenler de çocuklar. Işınbay yakınlarından öğrenci gezileri düzenleniyor. Başkurdistan’ın gençleri Ahmed Zeki Velidi Togan’ı tanımaya, onun doğduğu köyü ve büyüdüğü evi görmeye geliyorlar" diyor.

Ahmed Zeki, yalnızca Rusya ve Türkiye'yle sınırlı kalmış bir bilim adamı olmadığı için, dünya üzerinde Türkoloji ve tarih üzerine uzmanlaşmış bir çok insan da, müzeyi ziyarete geliyor. 1890'da Başkurdistan'da dünyaya gelen Velidi Togan, Türk ve dünya tarihi açısından önemli bir yere sahip.

İlk tahsilini Kazan’da yapan Togan, 1939'da milli eğitim bakanlığının davetiyle Türkiye’ye gelerek İstanbul üniversitesi Türk tarihi kürsüsünü kurdu.

Kızı İsenbike Togan, genç bir milletvekiliyken 1917 yılı sonrasında Başkurt ordusunun başına geçen babasını "Türk halkları içerisinde ilginç bir şekilde şimdiye kadar tanıştığım her halk onun kendileri hakkında bir şey yazmış olduğunu düşünüyor. Onu çok eskiden bir şeye benzetmiştim, babam çınar ağacı değil de, bahçenin kenarındaki kavaklara benziyor diye. Kavaklar içeride meyve ağaçlarının yetişmesine izin verir. Çınar ise vermez, gölgesinde başka şey yetişmez" sözleriyle anlatıyor.

Türk dünyası için yaptığı çalışmalarla tanınan Zeki Velidi Togan, 26 Temmuz 1970'te İstanbul’da vefat etti.

 

 

İslam Gemici bildirdi

YORUM EKLE

banner36