Barbaros Hayreddin Paşa'nın doğduğu yer (Video Haber)

Fatih Sultan Mehmed'in fethettiği Midilli Adası, cami, medrese, hamam ve çeşmeleriyle adeta bir açık hava müzesi. Barbaros Hayrettin Paşa’nın memleketi olan Midilli vatan şairi Namık Kemal’in de sürgün edildiği yer..

Barbaros Hayreddin Paşa'nın doğduğu yer (Video Haber)

 

Asırlar boyu yan yana yaşayan Türkler ve Yunanlar, tarihin kendilerine biçtiği rol gereği asırlar sonra ayrıldıklarında, her iki halk da ardında birçok iz bıraktı. Midilli de, Türk ve Osmanlı ruhunun yüzyıllar sonra bile hissedildiği adalardan biri.

Fatih Sultan Mehmed'in 1462'de fethettiği ve 1912 Balkan Savaşlarına kadar Osmanlı yönetiminde kalan Midilli Adası, birçok Osmanlı eserine de ev sahipliği yapıyor. Adanın hemen her yerinde rastlanan çeşmelerin kimisi hâlâ suları ile susuzluğa çare olurken, kimisi ise kaderine terk edilmiş.

Midilli Adası'nın en ünlü Osmanlı eserlerinden biri de 2. Mahmud döneminde inşa edilen Yeni Cami. 19.yüzyıl sonlarında inşa ettirilen cami, bölgenin ve dönemin en önemli İslam eserlerinden biri olarak kabul ediliyor. Aynı zamanda Midilli'nin en büyük yapısı da olan Yeni Cami, Kulaksızzadeler'den Mustafa Ağa tarafından yaptırılmıştı.

Midilli'nin en zengin Müslüman ailelerinden olan Hacı Muhammed Ağa tarafından yaptırılan caminin avlusundaki medrese ise bugün hâlâ ayakta.

Molivos köyündeki Molva Camii de, Osmanlı'nın adaya bıraktığı yadigârlardan. Bugün kapıları ibadete kapalı olan cami, turistik faaliyetler için ise açık. Adanın farklı köylerinde de bunun gibi birçok Osmanlı mirası cami bulunuyor.

Barbaros Hayreddin Paşa'nın doğduğu yer

Adada bulunan önemli Osmanlı eserlerinin bir diğeri de hamamlar. Yeni Cami'nin hemen yakınındaki Çarşı Hamamı da Kulaksızzade Mustafa Ağa tarafından inşa ettirilmiş bir başka Osmanlı eseri. Tarihi hamam bugün ise sergi salonu olarak hizmet veriyor.

Kulaksızzade Halim Bey'e ait olan görkemli yapı ise Halim Bey veya Halim Paşa Konağı olarak biliniyor. Köşk semtindeki konak, günümüzde kapılarını ziyaretçilere belediye resim galerisi olarak açıyor.

Köşk semtindeki bir başka önemli Osmanlı eseri ise 1896'da idadiye olarak inşa edilen ve daha sonra kamu hizmetleri için kullanılan Adliye Sarayı. Adliye Sarayı'nın hemen karşısındaki yapı ise 1893'te hükümet konağı olarak inşa edildi. 1912'de adanın Osmanlı yönetiminden çıkmasından sonra bir süre yetimhane olarak kullanıldı. Bina bugün Denizcilik ve Ege Bakanlığı'nın Ege ve Ada politikaları Genel Sekreterliğine ev sahipliği yapıyor.

Barbaros Hayreddin Paşa'nın doğduğu, Namık Kemal'in sürgün edildiği Midilli Adası, adeta Osmanlı tarihinin sergilendiği bir açık hava müzesi gibi. Ada halkı için değerli hizmetlerde bulunan Namık Kemal'in evi, bugün Midilli'nin en güzel köşelerinden birinde, deniz kenarında bulunuyor. Namık Kemal'in birçok eserini kaleme aldığı bu ev, bugün özel bir mülkiyet…

 

 

 

Derya Köseoğlu haber verdi

Güncelleme Tarihi: 24 Ekim 2013, 15:50
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13