Balkanlı öğrenciler BESADER kampındaydı

BESADER, 9 ülkeden 400 öğrenciyi 7. Öğrenciler Kampı'nda bir araya getirdi. Kampta birbirini daha yakından tanıma fırsatı bulan gençler, akademisyenler ve dernek yöneticileriyle de bir araya gelerek ortak problemlere çözüm aradılar. Tuğçe Özerdem yazdı.

Balkanlı öğrenciler BESADER kampındaydı

 

 

BESADER'in Balkan ülkelerinden öğrencileri bir araya getirdiği kampın bu sene yedincisi düzenlendi. Balkan Türkleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen kampta öğrenciler, hem Türkiye'den hem de farklı Balkan ülkelerinden gelen konuşmacıları dinledi, düzenlenen aktivitelerle de birbirlerini tanıma imkânı buldu.

9 ülkeden toplam 400 öğrencinin katıldığı kampın en önemli amacı, öğrencilerin birbirilerini tanımalarını sağlamak ve Türkiye hakkında daha doğru bilgi edinmelerini sağlamak.

Amaç doğru bilgi ve dostluk 

BESADER Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Torpil, ortak tarihe sahip Balkan ülkelerinin son yüzyılda yapay sınırlar ile bölündüklerini, ortaya çıkan her ülkenin de öğrencilere, hem Türk tarihine hem de İslam tarihine dair yanlış bilgiler öğrettiğini dile getirdi. Torpil, bu kampta amaçlanan şeyin öğrencilere hem doğru tarihi bilgiler aktarmak, hem de onların geçmişte olduğu gibi kendi aralarındaki sınırsız ilişkiyi temin etmek olduğunu dile getirdi.

Kampta, doğru tarihi bilgiler vermenin yanında öğrencilerin hem kendi ülkelerine dair, hem de Türkiye'ye dair doğru bilgiler edinmesini sağlayan seminerler de düzenleniyor. Bu seminerler de Balkanlar’dan gelen dernek temsilcileri, akademisyenler ve öğrenciler bir araya gelerek ortak problemlere çözüm arıyor.

Öğrencilerin bir araya gelmesinin önemi büyük

Çok sayıda öğretim görevlisinin de katıldığı kampta öğrencilerle buluşan isimlerden biri de Bosna-Hersekli fıkıh ve hadis hocası Cevad Hrvaçiç idi. Hrvadiç kamp ile ilgili duygularını şu şekilde ifade etti: “Bu organizasyona ilk kez katılıyorum ve gördüklerim karşısında hem şaşırdım hem çok duygulandım. Türkiye ve Bosna için buradayım. Bu kamp iki ülke için de değer taşıyor. Böyle bir coğrafyada Balkanlı çocukların bir araya gelmesinin önemi büyük. Çünkü yan yana olsak da anlaşılmayan sorunlarımız var.”

Sanatçı Engin Noyan'ın da öğrencilere, “Nasıl Müslüman Oldum?” başlıklı bir konuşma yaptığı kampta öğrenciler futbol ve basketbol turnuvalarına, yüzme yarışmalarına katıldı. Kazanan ve dereceye giren isimlere de kamp sonunda kupa ve madalyalar verildi.

Katılan hocalar ve konuşmacılar kadar öğrencilerin de memnuniyeti dikkat çekti. Bir kısım öğrenci kendisini evinde gibi hissettiğini dile getirirken, çoğunluğu komşu milletlerden insanlarla tanışmanın ve dostluk kurmanın güzelliğini vurguladı.

 

 

Tuğçe Özerdem haber verdi, Cem Tiryaki görüntüledi

Yayın Tarihi: 12 Mart 2014 Çarşamba 10:14 Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2014, 16:18
YORUM EKLE

banner19

banner36