Balkanların sessiz tanıkları (Video Haber)

Zengin bir maziye sahip olan Balkan Yarımadası'nda bulunan antika eşyalar bu tarihin bir kanıtı niteliğinde... Türk çarşılarında yer alan dükkânlarda eski paralardan takılara kadar Osmanlı'nın Balkan topraklarında bıraktığı izler yaşatılıyor..

Balkanların sessiz tanıkları (Video Haber)

 

Zengin bir maziye sahip olan Balkan Yarımadası'nda bulunan antika eşyalar bu tarihin bir kanıtı niteliğinde... Türk çarşılarında yer alan dükkânlarda eski paralardan takılara kadar Osmanlı'nın Balkan topraklarında bıraktığı izler yaşatılıyor.


Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Makedonya, önemli bir tarihî zenginliğe sahip... Devlet eliyle yapılan kazılarda gün yüzüne çıkarılan tarihî eserler müzelerde sergilenirken, geçmişe merak duyan çok sayıda insan da antikacılıkla uğraşıyor.

Uzun yıllar boyunca biriktirilen eşyalar arasında, asırlar evvelinden günümüze ulaşanların yanısıra, geçmişteki formuna uygun olarak yeniden tasarlanananlar da bulunuyor.

Objeler üzerindeki imal tarihi, bazen geçmişe ilişkin mühim bilgilere de ışık tutuyor.

Sofya'nın antikacıları

7 bin yıllık tarihi, Osmanlı hâkimiyetinde geçen 500 yılı ile Avrupa'nın en eski ikinci şehri olma özelliğini koruyan Sofya'da antikalar bu köklü tarihin bir yansıması olarak etrafı süslüyor. Aleksandar Nevski katedrali meydanına kurulan antika pazarında, Bulgaristan'ın tarihine dair pek çok sembole rastlamak mümkün...

Antika pazarında, eski paralardan madalyalara, saatlerden, nostalik müzik aletlerine kadar antika eşyalar satışa sunuluyor. Sofya'daki antika pazarının en nadide parçaları şüphesiz radyolar, fotoğraf makineleri ve müzik aletleri... Pazarda yer alan antikalar arasındaki madalya ve paralarda Osmanlıca yazıları görmek her zaman için mümkün... Eski Sovyetler birliği ve Bulgar ordusu askerlerine ait şapka ve  kılıçlar da antika pazarını gezerken, daima rastlanan malzemelerden...

Antika pazarının hemen yanına kurulan diğer tezgâhlarda ise hediyelik eşyalar satılıyor. Rus yapımı matruşkalar antika pazarına gelen turistlerin de gözdesi...

Kosova'da Osmanlı mührü

El yazması Kur'ân-ı Kerimler, tarihî vesikalar ve saatler, Kosova Antikacılar Derneği'nin  Kosova'da açtığı ilk antikacı dükkânında sergilenmeye hazırlanıyor. Kosovalı tarihçiler, dernekler ve antikacılar tarafından Kosova Müzesi'nde korunmaya çalışılan tarihî eserler, şimdi antikacılar derneği çatısı altında toplanıyor.

Antikacılar Derneği Müdürü Kuytim Girmizay, Kosova'da antika dükkânında yüzlerce eseri sergileyecek olmanın heyecanını yaşıyor. Prizren kalesinin altında  açılan dükkân her ne kadar hazırlık aşamasında olsa da, özellikle Türkiye'den gelen ziyaretçilerin şimdiden ilgisini çekiyor. Bu eserler arasındaki en mühim obje olarak, Osmanlı mührüne sahip Osmanlı makası ve Sultan Murat'ın kullandığı gümüş akçesi yer alıyor. Bu eserler Prizren'in civar köylerinden olan Malisevo yakınlarında yapılan çalışmalar sonucunda bulunmuş.


Esra Hasip / Gülay Krasniç / Sevda Dükkâncı bildirdi

Yayın Tarihi: 17 Nisan 2013 Çarşamba 12:57 Güncelleme Tarihi: 19 Nisan 2013, 15:24
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26