Balkanlar'daki Osmanlı eserleri ihya ediliyor (Video Haber)

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) başkanı Serdar Çam, beraberindeki heyetle birlikte Balkanlar'daki çalışmaları yerinde takip etti.

Balkanlar'daki Osmanlı eserleri ihya ediliyor (Video Haber)

 

TİKA başkanı Serdar Çam ve beraberindeki heyet, temaslarda bulunmak üzere Balkanlar'daki koordinasyon ofislerine ziyarette bulundu ve yapılan çalışmaları takip etti. Heyette TİKA yetkililerinin yanı sıra Mimar Sinan, TOBB, Sivas ve Hitit üniversitelerinden akademisyenler de yer aldı. Ankara'dan yola çıkan heyet 5 gün içerisinde Balkanlar'daki 5 ülkede yetkililerle görüşerek bilgi aldı.

Serdar Çam'ın Balkanlar ziyaretindeki ilk durağı Sırbistan oldu. Türkiye'nin son yıllardaki ekonomik kalkınmasını büyük bir ilgiyle izlediğini belirten Sırbistan cumhurbaşkanı Tomislav Nikoliç, 'son yaşanan olaylar bana Türkiye'ye nazar değdiğini düşündürdü' derken, TİKA başkanına ülkede yapılan çalışmalardan dolayı teşekkür etti.

Belgrad koordinasyon ofisinde verilen brifingde çalışmalarla ilgili bilgi alan TİKA heyeti, Belgrad'da yapılan restorasyon çalışmalarını da yerinde takip etti. Yaklaşık 300 yıl Osmanlı idaresi altında kalan Belgrad'da günümüze ulaşmayı başaran çok sayıda Türk eseri bulunuyor. Şehirdeki iki türbeden biri olan Şeyh Mustafa türbesi de TİKA tarafından restore edilmeyi bekliyor. Son olarak yüzyıldır onarım görmeyen ve çökme tehlikesi yaşayan binanın restorasyonunu üstlenen TİKA, türbenin çevre düzenlemesini de yapacak. Osmanlı idaresi altındaki dönemde 273 camiye sahip olan ve bu yüzden 'beyaz şehir' olarak anılan Belgrad'daki diğer Osmanlı eserlerinin onarımı için de çalışmalar yapılacak.

Arnavutluk’ta restorasyonlar devam ediyor

Heyet, Karadağ'dan sonraki durağı Arnavutluk'ta restorasyon çalışmalarının devam ettiği tarihî camilerde incelemeler yaptı. Ulçin - İşkodra arasında yer alan 480 yaşındaki Kruja Murad Bey Camii'ni ziyaret etti. 1533 yılında kale komutanı Nasuh Bey'in oğlu Murat bey tarafından yaptırıldığı söylenen 16. yüzyıl Osmanlı camisinin restorasyon çalışmalarını izledi.

Heyet, Arnavutluk'un en yüksek tepelerinden olan Sarı Saltuk tepesinde bulunan Sarı Saltuk makamını ve ayak izinin bulunduğu türbeyi de ziyaret etti. Seyyid Sarı Saltuk Gazi, Seyyid Hüseyin Gazi'nin ve Seyyid Battal Gazi'nin torunu. Balkanlar'da 6 yerde makamı olan ve aynı zamanda bir alperen, bir gazi derviş olan Seyyid Sarı Saltuk, ehl-i beyt soyundan geliyor. Ceddi Muhammed Mustafa aleyhisselamın bıraktığı iki emanet Kur'ân ve Ehl-i beyti insanlara ulaştırmak için çalışmış ve gayret etmiş.

Heyet Elbasan'da yer alan tarihî Nazire camiini de ziyaret etti. Arnavutluk temasları kapsamında Struga müftülüğü ile de görüşen TİKA, müftülüğe ait kısmen yıkılan caminin restorasyonunu da üstlendi.

Makedonya TİKA projelerini takdir etti

Arnavutluk'un ardından Makedonya'ya geçen heyet, restorasyonu tamamlanan yerlerde denetlemelerde bulunurken, Makedonya cumhurbaşkanı Gyorge İvanov tarafından yazlık konutu Bilyana villasında kabul edildi. İvanov'un Ohri'deki yazlık konutunda ağırlanan TİKA heyeti bölgede yapılacak yeni projeleri görüştü. Makedonya cumhurbaşkanı, TİKA'nın uyguladığı projelerden memnuniyet duyduklarını dile getirdi.

Heyet Makedonya temasları sırasında Ohri'de bulunan Zeynel Abidin Paşa Halveti tekkesini de ziyaret etti. 1650 yılında inşaa edilen ve o günden bu yana ara verilmeden ibadetin gerçekleştirilebildiği tekkenin çevre düzenlemesini ve şadırvanını da TİKA yapmıştı. Restorasyonu ve çevre düzenlemesi TİKA tarafından yapılan Sinadüddin Yusuf Çelebi türbesi de heyet tarafından ziyaret edilen yerler arasındaydı.

Makedonya'da yapımı devam eden projeleri denetledikten sonra Kırçova şehrine geçen TİKA ekibi, şehrin Türkçe eğitim verecek tek lisesi Mirko Mileski lisesinin ek inşaatını gezdi. Dr. Serdar Çam, ayrıca Kırçova'da bulunan Bektaşi tekkesini de ziyaret ederek, yetkililerden bilgi aldı.

 

 

İrem Şahin bildirdi

YORUM EKLE