Balkanlarda Türk sanatları sergisi (video)

Türk el sanatlarının gelecek nesillere aktarılması için uğraş veren Yunus Emre Enstitüsü Balkanlar'da bir proje yürütüyor. Proje kapsamında farklı sanat dallarına ait atölyeler oluşturuldu.

Balkanlarda Türk sanatları sergisi (video)

Yunus Emre Enstitüsü'nün gerçekleştirdiği Balkanlar'da Geleneksel Türk El Sanatları Kursları'nın 2015 sezonu kapanış sergisi Üsküp'te gerçekleşti. Balkanlar'da beş ülkede gerçekleşen projenin tanıtımının da yapıldığı "Ustadan Çırağa" adlı sergide, Üsküp'te bu yıl verilen ahşap oymacılığı ve kazaziye kurslarına katılan kursiyerlerin el işleri sergilendi.

Ücretsiz olarak verilen kurslar vasıtasıyla Türk el sanatlarının tanıtımı ve ihyasının yanı sıra, yeni bir meslek edindirmek suretiyle Makedonya vatandaşlarının ekonomik kalkınmasına destek sağlanması da hedefleniyor.

Tarihi Türk çarşısında gerçekleşen Üsküp'teki etkinlikte, geleceğin ustaları olma yolunda çaba sarfeden kursiyerlere sertifikaları dağıtıldı. Sergiyi gezen ziyaretçiler, Makedonyalı kursiyerlerin ahşap oyma, ahşap kakma ve kazaziye sanatlarındaki çalışmalarını görme imkanı buldu.

Kültürler arası etkileşim eserlerde de göze çarpıyor

Yunus Emre Enstitüsü tarafından yürütülen el sanatları kurslarında yalnızca eğitimi verilen sanat dalı değil, aynı zamanda bölgenin gözde sanatları da eserler üzerinde uygulanıyor. Kültürler arası etkileşim, kursiyerlerin el emeğinde de göze çarpıyor.

Makedonya'da gördüğü yoğun ilgiden dolayı, el sanatları kurslarının önümüzdeki dönemde de devam etmesi yönünde yoğun talepler var. Öğrenciler bu sayede hem bir meslek edindiklerini hem de Türk kültürünü tanıdıklarını belirtiyorlar. Kursa devam eden bir Üsküplü Vesna Davidovska, "Ustadan Çırağa" projesiyle alakalı hislerini şu şekilde ifade etti: “2013 Nisan ayından bu yana ahşap oymacılığı kursuna devam ediyorum. Ahşap oymacılığına karşı her zaman bir ilgim vardı ve sonunda ben de bunu icra edebildiğim için çok mutluyum. Yunus Emre Enstitüsü'ne çok teşekkür ediyorum. Gelecek nesillerin de bu mesleği öğrenebilmesi adına kursun devam etmesini diliyorum.”

Kurslarda başarı kaydeden katılımcıların, Eylül ayında Türkiye'de bir sergi düzenlemesi öngörülüyor.

 

Esra Hasip haber verdi

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2015, 10:50
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13