Balkanlar'da hoşgörü hakim oldu asırlarca (video)

Yüzyıllar boyunca Balkan topraklarında Osmanlı hakimiyeti altında yaşanan dini biraradalık konusu, Balkan Tarihi Konuşmaları'nda masaya yatırıldı. Toplantıya Yunan gazeteci İrini Kakoulidou konuşmacı olarak katıldı.

Balkanlar'da hoşgörü hakim oldu asırlarca (video)

Bilim ve Sanat Vakfı Türkiye Araştırmaları Merkezi ve TC Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı tarafından düzenlenen “Balkan Tarihi Konuşmaları” başlıklı program serisinin bu ay ikincisi gerçkeleştirildi. Programın konusu yüzyıllar boyunca Balkan topraklarında Osmanlı hakimiyeti altında yaşanan dini biraradalık oldu.

Programa Yunan gazeteci İrini Kakoulidou katıldı. Kakoulidou konuşmasında toplumların siyasi, dini ya da kültürel paydada işbirliği içerisinde olmasının asırlar boyunca birlikte yaşamalarına ortam hazırladığını vurguladı. Kakoulidou şu ifadeleri kullandı: "Bugün burada paylaştığımız en önemli nokta belki de işbirliğiydi. Bu Osmanlı'da sadece siyasi bir devletin altında yaşamak değil, kültürel ya da dini yapıda da geçerli bir kavram. Bu sebeple Osmanlı'daki İslam anlayışı diğer ülkelerden farklı. Daha barışsever bir Müslümanca yaşayış görüyoruz. Aynı zamanda Balkanlar'daki Hristiyanlık diğer ülkelerinkinden daha barışçıl. Çünkü İslam'la tanışmış, Osmanlı kültürünü görmüş bir hristiyanlık. Dolayısıyla işbirliği içinde hoşgörülü bir ortam olduğunu söyleyebilirim.”

İrini Kakoulidou, Osmanlı'nın Balkan topraklarında kalıcı olmasını sağlayan faktörlere de şu cümlelerle dikkat çekti: "Osmanlı'nın bütün anlayışlara saygılı davranması önemliydi. Yani Osmanlı'nın zorbalık yapmadan, orada yaşatılan geleneklere saygı göstermesi. Bunu tüm Osmanlı hakimiyeti boyunca görebiliyoruz. Buradan haraketle onların aslında akıllı olduklarını da anlıyoruz. İnsanları dini yada geleneklerinde serbest bıraktıklarını görüyoruz. Osmanlı'da var olan bu sistem millet sistemidir ve her milletin kendi yaşam lüksünü sağlamasına olanak sağlar."

Çeşitli branşlardan araştırmacılar ve öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği etkinlik, Bilim Sanat Vakfı'nın ev sahipliğinde Balkanlar'daki önemli meseleleri gündeme taşımaya devam edecek.

 

Ayşe Sonuşen haber verdi

Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2015, 11:28
banner12
YORUM EKLE

banner19