Balkanlarda Hac Heyecanı Yaşanıyor

Kurban Bayramına sayılı günler kala Hac heyecanı Balkanlar'da da yoğun bir şekilde yaşanıyor.

Balkanlarda Hac Heyecanı Yaşanıyor

İslam'ın beş şartından biri olan Hac ibadeti için her yıl milyonlarca müslüman, Hacı olmak üzere Kâbe'yi ziyaret ediyor. Türkiyeden bu yıl 59 bin 200 kişi kutsal topraklara gitmeye hak kazandı .Hac heyecanının en yoğun yaşandığı şehirlerden biri de İstanbul'du. Hacı adayları bu kutlu yolculuğa yakınları tarafından coşkuyla uğurlandı.

Kosova'dan 860 hacı adayı kutsal topraklarda

Kurban Bayramına sayılı günler kala Hac heyecanı Balkanlar'da da yoğun bir şekilde yaşanıyor. Balkanlarda Hac heyecanının doruğa çıktığı yerlerden biriyse Kosova. Bu yıl Kosova'dan Mekke'ye giden hacı adayları sayısında da rekor bir artış yaşandı. Sadece Prizren'den yaklaşık 140 kişi Hacca giderken, ülke genelindeyse 860 hacı adayı kutsal topraklara davet aldı.

Sabah erken saatlerden itibaren camileri dolduran hacı adayları, havaalanına doğru yola çıktı. İlk defa kutsal toprakları görecek olmanın heyecanını yaşayan Kosovalı hacı adaylarının heyecanı doruktaydı. Günler öncesinden hazırlıklara başlayan hacı adayları, Hac vazifesini yerine getirmek üzere başkent Priştine'den yola koyuldu. Kutsal topraklara doğru yapılan bu yolculukta Hacı adaylarını aileleri ve yakınları uğurladı.

Arnavutluk'ta ibadet yasağı 1991'de kalktı

Balkanlarda Hac heyacanının yaşandığı bir diğer ülkeyse Arnavutluk. Tüm dünyada olduğu gibi Arnavutluk'ta da mübarek topraklara yolculuk için hacı adayları hazırlıklarını tamamladı. Ülke genelinden hacı adayları, yolculuk öncesi başkent Tiran'da buluştu. Kutsal topraklara gitmek üzere buluşan Tiran'lılara komşu Karadağ’dan da 47 hacı adayı katıldı. 360 müslüman, Tiran'daki Ethem Bey Camii'nde namaz kıldıktan sonra, havaalanına doğru yola çıktı. Havaalanında Hacı adaylarının heyacanına, onları uğurlayan ailelerin hüznü eşlik etti.

Bu  yıl Arnavutluk'un yanı sıra diğer Balkan ülkelerinden toplam 3 bin 655 hacı adayının Hac vazifesini yerine getirmek üzere Suudi Arabistan'a gittiği açıklandı. Diğer ülkelerde olduğu gibi burada da manzara değişmedi. Bir yanda sevinç, bir yandaysa hüzün vardı. Yolculuk saati geldiğinde hacı adayları aileleriyle vedalaştı. Hem aileler hem de hacı adayları gözyaşlarını tutamadı. Uçağa binen hacı adayları Cidde'ye doğru hareket etti. Mekke ve Medine'ye ulaşmayı sabırsızlıkla bekleyen müslümanlara bu yıl özel birimler de destek verecek. Arnavut doktorlar, hemşireler Hacı adaylarının muhtemel sağlık rahatsızlıklarına anında müdahale edebilecek.

Arnavutluk’ta Enver Hoca dönemi boyunca ibadetlerin yasaklı olması nedeniyle Hac farizası yerine getirilemiyordu. Enver Hoca'nın komünist rejimi 1967'de ülkenin sınırlarını dışarıya kapatmış, dini ibadetleri tamamen yasaklamıştı. 1991'den itibaren yasakların kalkmasıyla müslümanlar diğer ibadetlerle birlikte Hac ibadetini de özgürce yerine getirebiliyorlar.

 

Gülay Krasniç - Gençer Tatar

Yayın Tarihi: 09 Eylül 2016 Cuma 12:26 Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2016, 12:26
banner25
YORUM EKLE

banner26