Balkanlar'da ahilik kültürü yeniden yeşeriyor (video)

Ahilik Kültürü ve Esnaf Bayramı etkinlikleri bu yıl Makedonya'nın başkenti Üsküp'te gerçekleştirildi. Faaliyet kapsamında şed kuşanma töreni ve konser de düzenlendi.

Balkanlar'da ahilik kültürü yeniden yeşeriyor (video)

Yunus Emre Enstitüsü ve Halkbank'ın desteğiyle Esnaf ve Sanatkarlar Derneği tarafından düzenlenen tören öncesinde, Osmanlı mirası Murat Paşa Camii'nde ahiler ve esnafların ruh-u şeriflerine Kur'an-ı Kerim ve mevlid-i şerif okundu. Üsküp Türk Çarşısı'ndaki Murat Paşa Meydanı'nda gerçekleşen programa Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Hayati Develi, Halkbank Genel Müdürü Ali Fuat Taşkesenlioğlu, ESDER Genel Başkanı Mahmut Çelikus, Üsküp Çayır Belediyesi Başkanı İzzet Mecidi ve çok sayıda davetli katıldı.

Üsküplü esnaf ve sanatkarlara plaket dağıtımının yapıldığı törene Hayati İnanç da okuduğu şiirlerle renk kattı. Etkinlikler kapsamında ahilikte kalfalıktan ustalığa kabulün bir göstergesi olan şed kuşanma töreni de düzenlendi. Pilav ve ahilik şekeri ikramıyla son bulan törenin ardından akşam saatlerinde tasavvuf müziği sanatçısı Hakan Çolak bir konser verdi.

Katılımcılar sevgi, kardeşlik, üretim ve paylaşım ilkelerine dayanarak inşa edilen ahilik kültürünün Balkan topraklarındaki izleri ve günümüzde bu kültürün yeniden canlandırılmasına duyulan ihtiyaca vurgu yaptılar.

Ahilik Kültürü Haftası ve Esnaf Bayramı kapsamında Balkanlar'da gereçekleştirilen etkinlikler sayesinde, Osmanlılar döneminde yaşanan birlikteliğin farklı milletler nezdinde yeniden canlandırılması, kültürel etkinliklerin ekonomik ve sosyal etkinliklere dönüştürülmesi, yerel esnaf ve sanatkarların Türkiye ile birlikte daha büyük projelerde yer alması hedefleniyor.

 

Esra Hasip haber verdi

Güncelleme Tarihi: 08 Eylül 2015, 12:02
YORUM EKLE

banner19