Balkanlara karşı sorumluluğumuz var (video)

Üsküp’te düzenlenen “Balkanlar’da Türkiye’nin Yeni Rolü” isimli panele katılan gazeteci yazar Akif Emre, “Türkiye’nin bölgede bir rolden ziyade geçmişten aldığı miras dolayısıyla bir sorumluluğu var” dedi. Esra Hasip yazdı.

Balkanlara karşı sorumluluğumuz var (video)

 

 

Türkiye’nin Balkan ülkeleri üzerindeki etkisi, Üsküp'te de masaya yatırıldı. Üsküp merkezli Arnavut ve Türk sivil toplum örgütlerinin organizasyonuyla düzenlenen etkinlikte, Makedonya ve Türkiye'den katılımcılar vardı.

Balkanlar’da Türkiye’nin Yeni Rolü” isimli panele Makedonya’dan Prof. Dr. Rızvan Sülaymeni ve Prof. Dr. Metin İzeti; Türkiye’den ise gazeteci-yazar Akif Emre konuşmacı olarak katıldı. Panelde ilk olarak Prof. Dr. Metin İzeti söz aldı. Sağlıklı bir toplum için değerler sisteminin önemli olduğunu vurgulayan İzeti, Türkler ve Arnavutların aynı kökten beslenen iki millet olduğunu, Türkiye’nin son dönemde imaj değiştirerek Balkanlar’daki mevcudiyetini yeniden hissettirmeye başladığını söyledi.

Türkiye’nin 90’lı yıllardan itibaren kendi içinde bir değişim yaşadığına değinen Prof. Dr. Rızvan Süleymani de, buna bağlı olarak Türkiye hakkındaki algının da son dönemde değiştiğini vurguladı.

Türkiye’nin rolü değil sorumluluğu var

Panele Türkiye’den katılan gazeteci-yazar Akif Emre, Türkiye’nin Balkanlarla arasında tarihi bağlar bulunduğunu, bu nedenle Türkiye’nin Balkanlar’a yönelik son dönemde üstlendiği bir “rol”den ziyade, bölgeyle ilgili olmayı gerektirecek geçmişten miras aldığı bir “sorumluluğu” olduğunu vurguladı.

20. yüzyılda imparatorlukların çöküşüyle birlikte kurulan yeni devletler içinde sadece Türkiye’nin, varisi olduğu devletin bakiyesinden izole edildiğini ve kültürel anlamda sömürgeleştirildiğini belirten Emre; Osmanlı bakiyesi unsurlara, Balkanlardaki ulus devletlere yönelik olarak Türkiye’nin uzlaştırıcı bir üst dil geliştirmesi gerektiğinin altını çizdi.

2000’li yıllarla birlikte küresel sisteme entegre olan Türkiye’nin artan ekonomik gücü, toplumsal, kültürel ve ekonomik anlamda Balkan ülkeleri üzerindeki etkisi ve Balkanların Türkiye açısından öneminin irdelendiği panele, Makedonya akademi ve bilim dünyasından konuklar ve sivil sektör temsilcilerinin yanı sıra, çok sayıda öğrenci de katıldı.

 

 

Esra Hasip yazdı

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2014, 11:32
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26