Balkan şehirleri sanatla uyandı (video)

13. Uluslararası Sanatla Uyanmak Festivali Kosova'nın Prizren kentinde açıldı. Türkiye'den de akademisyenlerin de katıldığı festivalde bir sergi de tertip edildi.

Balkan şehirleri sanatla uyandı (video)

Kosova'da bu yıl 13.'sü düzenlenen Uluslararası Sanatla Uyanmak Festivali kapılarını açtı. Festival, Çorlu Sanat Merkezi Müzik Derneği Korosu'nun konseriyle başladı. Prizren Kültür Evi'nde düzenlenen festivalin açılış töreninde Türkiye'den de davetliler vardı.

Törene, akademisyen ve şair Yrd. Doç. Dr. Mustafa Hatipler, Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aykaç'ın yanısıra çok sayıda Kosovalı sanatçı ve akademisyen katıldı. Sanatla Uyanmak Festivali kapsamında iki resim sergisi açıldı. Yrd. Doç. Dr. Zehra Sengir ve Dr. Sena Sengir'in resimleri Gazi Mehmet Paşa Hamamı'nda sergilendi. Sanatçıların eserleri ziyaretiler tarafından da ilgiyle karşılandı.

Balkan ülkelerinde yaşamak bir ayrıcalık

Festival dolayısıyla Prizren'in yanısıra Priştine, İpek gibi birçok kentte de etkinlikler gerçekleştirildi. Uluslararası niteliğe sahip festival bölge ülkelerden sanatçıları da ağırladı. Makedonyalı ressam Fehim Hüskoviç, festivalde canlı bir performans sundu. Hüskoviç festivalle ilgili olarak da şu şekilde konuştu: “Ben Prizren'i çok fazla ziyaret etme fırsatı buldum. Hatta buradaki bir üniversitede de görev aldım. Burası sevdiğim ve kendimi bulduğum özel kentlerden. Tarihi, kültürü, farklı mimarisiyle birçok sanatçı için esin kaynağı sayılabilecek güzellikte bir yer. Bana göre Balkan ülkelerinde yaşamak zaten bir ayrıcalıktır. Bugün burada kültür etkinliklerinin bir parçası olmak da ayrıca çok güzel.”

13. Sanatla Uyanmak Festivali dolayısıyla Kosova'nın yanısıra farklı Balkan ülkelerinde de etkinlikler gerçekleştirilecek. Bir hafta boyunca sürecek etkinlikler Prizren'de 31 Mayıs Pazar günü düzenlenecek kapanış töreniyle son bulacak.

 

Gülay Krasniç haber verdi

Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2015, 15:49
YORUM EKLE

banner19