Balat ve Cihangir'de Derviş Baba kahvehanesi (video)

Farkındalığı yüksek yüzlerce gönüllüyü bir araya getiren Derviş Baba Kahvehanesi'nin Balat ve Cihangir semtlerinde şubeleri var.

Balat ve Cihangir'de Derviş Baba kahvehanesi (video)

"Derviş Baba: Deliler, Abdallar, Meczuplar ve Âşıklar Kahvehanesi" 7 yıl önce açıldı. Balat'ın ardından Cihangir'de de kapılarını açık tutan bu kahvehane, adını ve amacını dervişlik kültüründen alıyor. Toplumsal sorumluluk bilincini, yardımlaşma ve dayanışmayı arttırmak amacına sahip bu kahvehanenin 2009'dan bu yana kapıları herkese açık.

Farkındalığı yüksek yüzlerce gönüllüyü bir araya getiren Derviş Baba Kahvehanesi'nin Balat ve Cihangir semtlerinde şubeleri var. Mimar Ali Denizci ve yazar Musa Dede’nin bir sosyal sorumluluk projesi olarak kurdukları kahvehane, faaliyetlerini hiçbir kâr amacı gütmeden ve hiçbir sermaye grubuna bağlı olmadan sürdürüyor.

Kahvehane, adını ve amacını da dervişlik kültürünün temel dinamiklerinden alıyor. Mimari tasarımında tarikat kültürüne ait objelerin kullanıldığı mekanda, derviş portreleri ve sema törenlerinde kullanılan eşyalar dikkat çekiyor.

Derviş Baba Kahvehanesi, muhtaçlara yapılan maddi yardımların yanı sıra eğitime de kapılarını açıyor. Tasavvuf sohbetleri de düzenlenen mekanda gönüllüler tarafından atölyeler düzenleniyor. Suriyelilere Türkçe öğretiliyor ve isteyenlere piyano ve şan dersleri veriliyor. "Dede Efendi, Derviş Baba Türk Musiki Korosu" kahvehane çatısı altında hayata geçirilen çalışmalardan biri. Özel konserlere imza atan koro, gönüllere taht kuran melodileri her hafta Cihangir'deki dinleyicileriyle buluşturuyor. Derviş Baba Kahvehanesi, yolda kalanların yola devam etmesini sağlama ilkesiyle faaliyetlerine devam ediyor.

 

Ayşe Sonuşen haber verdi

Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2016, 13:50
YORUM EKLE

banner19