Bakü şehrinin iki farklı yüzü var (Video Haber)

Bir yanı Azerbaycan tarihine ışık tutan Bakü'nün diğer yanı ise Avrupa başkentlerini andırıyor..

Bakü şehrinin iki farklı yüzü var (Video Haber)

 

Azerbaycan'ın başkenti Bakü'nün tarihi milattan önceki çağlara dayanıyor. Hazar'ın batı kıyısındaki şehir, yakın dönem Türk tarihi açısından da büyük önem taşıyor.

Bakü, 1900'lü yılların başında Çarlık Rusya'sında yaşayan Türk toplulukları ve Osmanlı münevverleri için bir buluşma noktasıydı. Bugün Türk dünyasında var olan pek çok fikir akımı, o yıllarda Bakü'de basılan kitaplar ve gazeteler aracılığıyla yayıldı.

70 yıllık Sovyet idaresine rağmen şehir Türk kimliğini muhafaza ediyor. Bakü'nün çehresinde ise Azerbaycan'da son yıllarda yaşanan kalkınma ile büyük bir değişim görülüyor. Sovyet döneminden kalma köhne binaların yerinde artık dev gökdelenler yükselirken, şehrin hemen hemen her bölgesinde de yeni inşaatlar göze çarpıyor.

Dünya markaları şehri istila etmiş

Yaşanan dönüşüm, Bakü'nün işlek caddelerindeki yaşam tarzını da değiştirmiş. Şehir merkezinin Hazar kıyısına yakın semtlerinde, mimarisiyle dikkat çeken eski ve yeni binaların gölgesindeki sokaklarda dünyaca ünlü markalara ait dükkanlar birbiri ardına sıralanıyor. Kent özellikle geçtiğimiz yıl yapılan Eurovision Şarkı Yarışması Finali'nden önce büyük bir restorasyon gördü.

Yanı sıra Bakü sokaklarında ciddi bir trafik sorunu olduğunu söylemek yanlış olmaz. Görkemli yönetim ve tiyatro binalarının bulunduğu ana caddelerde bile trafik sık sık durma noktasına geliyor. Trafiğin akıcı olduğu sahil şeridinde ise göze ilk çarpan, neredeyse Bakü'nün her yerinden rahatlıkla görülebilen dev Azerbaycan bayrağı. 9 Kasım tarihi, Azerbaycan'da "Bayrak Günü" olarak kutlanırken, bayrağın bulunduğu meydan icra edilen törenlere ev sahipliği yapıyor.

Sahil şeridindeki tarihi en eski mekan ise kuşkusuz Azadlık Meydanı. Sovyetler Birliği döneminde Azerbaycan Yüksek Sovyeti'ne ev sahipliği yapan tarihi binanın önündeki meydan, bugün şehrin en işlek noktalarından biri.

Şehrin iki farklı yüzü var

Azerbaycan’ın başkenti Bakü, insanı şaşırtan bir mimari dokuya sahip. Eski ile yeninin yan yana olduğu şehirde, bazen bir Batı Avrupa başkentinde, bazen de tarihi bir mekanda bulunduğunuzu düşünüyorsunuz.

Şehrin tarihi merkezi 12. yüzyılda inşa edilen surlarla çevrili. Azeriler bu surları "Geçilmez Kale" olarak adlandırıyor. Arnavut kaldırımlı dar sokakların yer aldığı bu bölge "İçeri Şehir" olarak da biliniyor. Çoğu cumbalı, tek ya da birkaç katlı taş evler, şimdilerde restore edilip butik otellere dönüştürülürken, bir kısmında ise mahalle sakinleri ikamet ediyor.

Açık hava müzesini andıran İçeri Şehir ve barındırdığı Şirvarşahlar Sarayı ile Kız Kalesi, 2000 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ne dahil edilmiş. İçeri Şehir’deki yapılardan en ünlüsü olan 27 metre yüksekliği olan Kız Kulesi, Bakü’nün en önemli simgesi sayılıyor.

Hediyelik eşya dükkanları, antikacılar ve koleksiyoncuların çoğu da İçeri Şehir'de. Sokak aralarında ise Azeri ressamların eserlerini sergileyip satışa sunduğu galerilere rastlamak mümkün…

 

 

Ahmet Bağçeci ve Ayşe Süberker haber verdi

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2013, 10:30
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13