Bakü 1130 Osmanlı askerini kalbinde taşıyor (Video Haber)

Bakü'ye hâkim bir tepede, Azerbaycan'ın bağımsızlık kahramanları için yapılan büyük bir şehitlik var. Sahil şeridinin her yerinden görülebilen Şehitler Hıyabanı'nda sadece 20 Ocak ve Karabağ şehitleri değil, 1130 Osmanlı askeri de sönmeyen alevin önünde yan yana..

Bakü 1130 Osmanlı askerini kalbinde taşıyor (Video Haber)

 

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de şehre hâkim bir tepede, bu ülkenin bağımsızlığı için baş koymuş binlerce kahraman yatıyor.

Şehitler Hiyabanı'nın hemen yanı başında ise Türk şehitleri için dikilen bir anıt var. 1918'de Bakü'yü kurtaran Kafkas İslam Ordusu şehitlerinin hatıraları burada Türkiye ve Azerbaycan bayraklarının altında birlikte yaşatılıyor.

Kafkas İslam Ordusu'nun Bakü'yü kurtarışı Azerbaycan tarihi için de büyük önem taşıyor

1917 sonbaharında Rusya'da çarlık rejimin yıkılmasıyla birlikte Kafkasya'da savaş kısmen sona ermişti. Ancak özellikle yeni kurulan Ermenistan’da oluşan çetelerin Türk ve Müslüman halka yönelik katliamları sürüyordu. Katliamların artması üzerine Azerbaycan Milli Şurası'nın Başkanı Mehmed Emin Resulzade, Bakü anlaşmasının ‘dostluk ve karşılıklı yardım’ı öngören 4. maddesine uygun olarak Osmanlı Devleti'nden askeri yardım istedi.

Osmanlı yönetimi, içinde bulunduğu zor duruma karşın, Azerbaycan'dan gelen bu çağrıya  kayıtsız kalmadı. Enver Paşa'nın girişimiyle Doğu Cephesi'ndeki Osmanlı ordularından 14 bin kişilik 3 tümenden oluşan yeni bir birlik kuruldu. Bu birliğe Azeri ve Dağıstanlı gönüllülerin de dahil edilmesiyle bu sayı 20 bine yükseldi.

Yaklaşık 20 bin kişiden oluşan bu kuvvetin adı Kafkas İslam Ordusu'ydu. Ve hedef Bakü'yü kurtarmaktı. Kafkas İslam Ordusu’nun komutanlığına Enver Paşa'nın kardeşi Nuri Paşa getirildi. Osmanlı askerleri ve Azeri gönüllüler 15 Eylül 1918'de Bakü'de sevinç gösterileriyle karşılandı.

Bu savaşlarda 1130 Osmanlı askeri şehit oldu. Kafkas İslam Ordusu'nun zaferi Azerbaycan'la Anadolu Türklüğü arasındaki bağları da tazeledi. Gence'ye giren Türk askerini başındaki fesiyle kırmızı lalelere benzeten Azeri Şair Talman Hacıyev’in, Kafkas İslam Ordusu’na armağan ettiği "Laleler" şiiri bugün halen dillerde...

Bağımsızlık şehitleri de burada yatıyor

19 Ocak 1990’da da 26 bin kişilik Kızıl Ordu, Bakü'de bağımsızlık hareketini başlatan Halk Cephesi'ni bastırmak üzere Bakü’ye girdiğinde Azadlık meydanında toplanan ve bağımsızlık isteyen göstericilerin üzerine saldırdı. 3 gün boyunca süren katliamda Azeri göstericiler otomatik silahlarla tarandı.

Bu kanlı gecede 137 masum insan öldürüldü, 744 kişi ağır yaralandı, 200'e yakın bina da yıkıldı. Sovyet birlikleri de 29 kayıp verdi. Katliam cumartesi günü  başlamıştı. Ve 20 ocak Azerbaycan tarihine “Kara Cumartesi” olarak  tarihe geçti. Katliamda hayatını kaybedenlerin cenazeleri on binlerce kişinin omuzlarında Şehitler Hıyabanı'na taşındı.

20 Ocak Katliamı'nda yaşamını yitirenlerin anısına yapılan mezarlarda şehitlerin fotoğrafları bulunuyor. Şehitler Hıyabanı aynı zamanda Karabağ Savaşı'nda hayatını kaybeden Azerbaycan askerlerinin de ebedi istirahatgahı. Halk şehitlerin hatırasını canlı tutuyor.

Sabahın erken saatlerinde mezarlıkların üzeri karanfillerle donatılıyor. Azerbaycan'daki tüm milli günlerde, yapılan resmi törenler de Şehitler Hıyabanı’nda yapılan anmalarla başlıyor.

 

 

 

Ahmet Bağçeci ve Ayşe Süberker haber verdi

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2013, 10:30
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13