Bakır işlemeciliği Lübnan'da hâlâ yaygın (video)

Trablus’taki Bakırcılar Çarşısı, bakır işlemeciliğini geleceğe taşımak için uğraş veren ustalara ev sahipliği yapıyor. Ustalar, bakırcılığı, sabır ve emek isteyen bir meslek olarak tanımlıyorlar.

Bakır işlemeciliği Lübnan'da hâlâ yaygın (video)

Lübnan'ın en büyük ikinci kenti Trablus'taki Kalemun kasabası bakırcılarıyla ünlü. Bakırcılar Çarşısı’nda sıra sıra dizilen dükkanlarda el emeği eserler yer alıyor. Bir zamanlar ev eşyalarının vazgeçilmez maddesi olan bakır, zamanın ilerlemesi ve teknolojinin gelişmesiyle gözden düşse de bakır işlemeciliğini nesilden nesile aktaran Lübnanlı ustalar geçmişin ruhunu geleceğe taşımaya devam ediyor.

Bakırdan yapılan eşyalar uzun ve zahmetli bir sürecin sonunda ortaya çıkıyor. Önceden kesilmiş bakır tabletler ateşle ısıtılarak işlenecek hale getiriliyor ve ardından iyice yıkanarak temizleniyor. Temizlenen bakır tabletinin üzerine arzu edilen süslemeler elle çiziliyor ve ardından işleme safhasına geçiliyor. Dövme ve oyma işlemleriyle de bakır istenen şekle sokuluyor. Son olarak da cilası yapılıyor ve raftaki yerini alıyor.

Bakırcı ustalardan biri olan Rabih Ezzo, bakır işlemeciliği ile alakalı şu ifadeleri kullandı: “Bizimkisi babadan oğula geçen bir meslek. Babam da dedemden öğrenmiş zaten. Böylece bu meslek dedemden bana kadar nesilden nesile miras kaldı diyebilrim. Yine de bakır işlemeciliği herkesin yapabileceği bir iş değil. Aslında bu bir sanat. El hüneri ve yoğun emek istiyor. Hem de boyacılık, işlemecilik, oymacılık gibi tüm hünerleri göstermeniz gereken bir sanat. O yüzden babadan oğula geçmesine rağmen hak edilmeden miras kalan bir meslek hiç değil.”

Hak edilmeden miras kalan bir meslek değil

Önceleri günlük hayatta kullanılan ev araçları yapan bakır ustaları, artık daha çok duvarları süsleyecek eşyalar, avizeler, geleneksel mangallar yapıyorlar. Bakırcılar Çarşısı’ndaki atölyelerden sesler eskisi kadar çok yükselmiyor.

Rabih usta işlerinin azalmasında çarşının hemen önünden geçen yolun da etkisi olduğunu söylüyor: “Eskiden bu yol uluslararası bir otobandı. Kuzeyden güneye ya da tam tersi istikamette giden araçlar bu yolu kullanmak zorundaydı. Tabi bu kadar araç geçen bir yol kenarında olmak bizi göz önünde tuttu. Yoldan geçerken bir çok kişi duruyor ve dükkanıma uğruyordu. Ancak geçen yıllar içinde bu yol yeni otobanın açılmasıyla önemini yitirdi. Eskisi gibi yoğun değil. Ancak bizi o zaman tanıyan müşterilerimiz ihtiyacı olduklarında yine gelip bizi buluyorlar."

Bakır işlemeciliği farklı bir şekle evrilse de Lübnan'da diri tutuluyor.  Emaneti babadan olan ustalar, çocuklarına miras bırakmaya da kararlılar.

 

Musab Eryiğit haber verdi

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2016, 14:40
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13