Bakır İsfahan'da sanat eserine dönüşüyor (video)

İsfahan bakır işçiliğinin merkezlerinden biri olarak kabul ediliyor. İsfahanlı ustalar yıllardır bakırdan hayranlık uyandıran sanat eserleri üretiyorlar.

Bakır İsfahan'da sanat eserine dönüşüyor (video)

 

Tarihi ve mimarisi kadar, el sanatlarıyla da ünlü bir şehir İsfahan. Farklı sanatların yaşatıldığı bu şehir, bakır işçiliğinin önemli merkezlerinden. İran'da bakır işçiliği bin yılı aşkın bir maziye sahip. Zira ilk bulunan metallerden biri olan bakırın, ilk işlendiği bölgelerden biri İran. Belücistan eyaletinde 3 bin yıllık bakır fırınlarının olduğu ifade ediliyor. Keşan, Kirman, Zencan ve Şiraz, bakır konusunda önde gelen diğer şehirler arasında. Bu nedenle ülkenin hemen hemen bütün pazarlarında bakırcıları görmek ihtimal dahilinde.

Yıllardır bakırı sanat eserine dönüştüren ustaların bir çoğu da İsfahan'da yaşam sürüyor. Ustaların bir çoğu uzun yıllardır bu işi yapıyorlar. Isfahan'daki bakırcılardan biri, bakırcılıkla ilgili kendi macerasını şu şekilde anlattı: "Ben 25-30 senedir bu meslekte çalışıyorum. Bu mesleği bu işin meşhur ustalarından olan babamdan öğrendim. Bakır işçiliğinin geleneksel örneklerini yaşatmaya çalışıyorum. Bir kişi önce temel malzemeyi oluşturuyor. Daha sonra bize geliyor ve biz üzerinde çalışıyoruz. Önce desenini çiziyoruz. Daha sonra çekiçleyerek resmi yapıyoruz. Sonra ilk yapan kişiye gidiyor. Eğer üzerinde eğilme meydana geldiyse onlar düzeltiyor."

Günümüzde bakırdan ağırlıkla ev eşyaları ve hediyelikler yapılıyor. Birbirinden ünlü bakır ustaları, bakır tepsilere ilmek ilmek nakış işliyor.

Ustalıkla ard arda vurulan çekiç ortaya bir sanat eseri çıkarıyor adeta. İşçiliği ile göz dolduran bakır tepsi, vazo ve tabakları kullanmaya kıyamayanlar da, onları süs eşyası olarak evinde muhafaza ediyor.

Fatih Sabuncu yazdı

 

Güncelleme Tarihi: 03 Mart 2014, 13:47
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26