Bağımsızlığa adanmış bir hayat: Adem Yaşari (Video Haber)

Geçtiğimiz günlerde Kosova’da törenle açılan uluslararası havaalanına adı verilen, Kosova Savaşı'nın milli kahramanı Adem Yaşari, bu ülkenin tarihinde yer etmiş önemli bir isim..

Bağımsızlığa adanmış bir hayat: Adem Yaşari (Video Haber)

 

Geçtiğimiz günlerde Kosova’da bir Türk firması tarafından inşa edilen Priştine Uluslararası Adem Yaşari Havalimanı törenle açıldı. Adı ülkenin en büyük havalimanına verilen Adem Yaşari, bu ülkenin önemli halk kahramanlarından biri.

Kosova savaşında tarihe ismini yazdıran milli kahraman Adem Yaşari, 28 Kasım 1955'de Drenitsa bölgesinin Prekaz köyünde doğdu. Zahir Payaziti ile birlikte Kosova Kurtuluş Ordusu’nun kurucularından biri oldu, UÇK'nın Drenitsa'daki operasyonlarında komutan olarak görev yaptı. Yaşari 1981 yılından itibaren organize halk hareketlerinde ön saflarda yer almaya başladı. Kardeşi Hamaz Yaşari şehit olana kadar hiç ayrılmadığı silah arkadaşıydı. İlk silahlı eylemlerinde hedeflerine ulaşamayınca 1991 yılında Arnavutluk'a geçerek, gönüllüleri eğitmeye başladı.

Kosova Kurtuluş Ordusu (UÇK) Drenitsa bölge komutanıydı

Kurucusu olduğu Kosova Kurtuluş Ordusu (UÇK) faaliyetlerine başladıktan sonra ordunun Drenitsa bölge komutanlığı görevini aldı. 1997'de Yugoslavya mahkemelerinde, uluslararası insan hakları grupları tarafından kınanan bir kararla gıyaben mahkûm edildi.

Yaşari ve arkadaşları ile Sırp güçleri arasındaki ilk çatışma 30 Aralık 1991 tarihinde gerçekleşti. Yaşari'nin evi Yugoslav güvenlik güçleri tarafından sarıldı ve Yaşari'nin teslim olması istendi. Ancak Yaşari ve arkadaşları kuşatmayı atlatarak Yugoslav ordusu ve polisine karşı çeşitli saldırılar düzenlemeye başladı. İkinci kuşatma ise 5 Mart 1998 Kosova Savaşı'nda meydana geldi.

Üç gün süren mücadelenin ardından Adem Yaşari'nin annesi babası ve eşinin de dahil olduğu çoğu Yaşari ailesinden 48 kişi ile saldırı sırasında orada bulunan 4 misafiri şehit oldu.

Halen kurşun izlerinin yer aldığı ve savaşın soğuk yüzünün halen hissedildiği Yaşari ailesinin evi Şimdi müze olarak kullanılıyor.

‘Bu Adem'in ölümü değildir; ölüm anlıktır’

Adem Yaşari ve arkadaşlarının başlattığı bağımsızlık mücadelesi meyvelerini verdi ve Kosova bağımsızlığını 17 Şubat 2008'de tek taraflı olarak ilan etti. Kosova genelinde birçok yere ismi verilen Yaşari ise son olarak adını taşıyan Priştine Havaalanı’nda da anıldı.

Kosova'nın milli kahramanı Adem Yaşari'nin anısı yalnızca ülkesinde değil, Türkiye'de de yaşatılıyor. İstanbul'un Bayrampaşa ilçesinde açılan ve Adem Yaşari'nin adını taşıyan parkta  milli kahramanın şu sözleri yazıyor: "Bu Adem'in ölümü değildir; ölüm anlıktır. Bu Adem'in yaşamaya başladığı andır!"

 

 

Gülay Krasniç haber verdi

Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2013, 17:07
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13