Bağdat'ta Amerikan işgalinin izlerini sergiledi (video)

Iraklı sanatçı Mahmud Şubbar, Amerika'nın Irak'ı işgalini, sanatla anlatmak için yola çıktı. Bağdattan topladığı trafik işaretlerini, Beyrutta açtığı sergide gün yüzüne çıkardı. İşgalle değişen sokaklara ait bu tabelalarda hala mermi izleri mevcut. Sanatçı sergiyle, Irak halkının hafızasını diri tutmayı amaçlıyor.

Bağdat'ta Amerikan işgalinin izlerini sergiledi (video)

Bağdat, nice şiirlere ve efsanelere konu olmuş, kadim medeniyetlerin göz bebeği olan yaşlı ve yorgun şehir. 2003'teki Amerikan işgaliyle başlayan dönem Bağdat'ın binlerce yıllık tarihinde yeni bir sayfa araladı.

Irak halkı bu dönemle ülkelerinin daha gelişmiş bir devlet olacağına inanmışlardı, ancak 13 yıllık süre içerisinde Bağdat daha fazla kan ve gözyaşına tanık oldu. Bağdat'ın caddelerini süsleyen bu yol tabelaları bu dönemin cansız şahitleri. Iraklı sanatçı Mahmud Şubbar, Bağdat'ın sokaklarından topladığı bu yol işaretleriyle Beyrut'ta açtığı sergide, işgalin acı yüzünü gösteriyor.

Mahmud Şubbar sergiyle ilgili şunları söyledi: "Sanatsal açıdan serginin önemi gerçek materyalleri kullanmış olmam diyebilirim. Burada sergilediğim bir çok parça olayların geçtiği yerlerde bizzat şahitlik yaptılar. Yol işaretleri ve diğer parçalar gerçek ve üzerlerinde mermi izlerini görebilirsiniz. Amerikan işgalinin çirkin yüzünü göstermeye çalıştım. Dolayısıyla gelecek nesillerin o dönem Bağdat'ta neler yaşandığını bu işaretlerden hatırlamalarını umuyorum.”

Sanatçı halkın bilinci ve sesi olmalı

Sergide Şubbar'ın kendi çizdiği eserler de mevcut. Sanatçı eserleriyle Irak'ın nasıl bir işgal döneminden geçtiğini gözler önüne seriyor. Çatışmaların her yeri sardığı işgal döneminde en fazla zararı Bağdat sokakları görmüş. İşgalle birlikte Bağdat'ın değişen sokaklarında değişmeyen şeyse acı ve gözyaşı.

Sanatçının halkı için bir ses olması gerektiğini ifade eden Şubbar sözlerini şu ifadelerle devam etti: “Irak halkının arasından çıkan bir sanatçı olarak halkımızın bilinci ve açık bir sesi olmam gerektiğini düşünüyorum. İnsanlara doğruyu ve hakikati işaret edebilmeliyiz. Ancak bu şekilde halkımızın hafızasını diri tutabiliriz. Böylece Irak halkı yaşanan bu kaos ortamından çıkabilir.”

Bağdat'ta yıllardır devam eden savaşın izlerini bu yol tabelaları yansıtıyor. Bağdat'ın mistik sokaklarını gösteren tabelaların üzerlerinde mermi izleri medeniyete vurulmuş darbe olarak duruyor.

 

Musab Eryiğit haber verdi

Yayın Tarihi: 06 Kasım 2015 Cuma 15:30 Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2015, 15:30
YORUM EKLE

banner19

banner36